Zubařka nechtěla ošetřit Romy. Teď jim vyplatila 30 tisíc

ODŠKODNĚNÍ ZA DISKRIMINACI

Zubařka nechtěla ošetřit Romy. Teď jim vyplatila 30 tisícNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: shutterstock.com
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Zubařka z Brna, která v roce 2011 odmítla ošetřit rodinu romského původu, musí rodině vyplatit odškodné za újmu na důstojnosti ve výši 30 tisíc korun. Kromě odškodného musela zubařka rodině zaslat i písemnou omluvu, ve které uvádí, že „i Romové jsou lidé a mají právo být pacienty stejně tak jako ostatní“. Na odškodném i omluvě se obě strany dohodly v rámci mimosoudního vyrovnání. Vyplývá to z tiskové zprávy neziskové organizace IQ Roma servis (IQRS), která Romy zastupovala u soudu.

Celý případ podle neziskové organizace začal na podzim roku 2011, kdy si pan P. a jeho dcera domluvili schůzku u žalované lékařky. Oba trpěli akutními bolestmi zubů a nemohli jít ke svému obvyklému lékaři, který nedávno před tím odešel do důchodu. Objednávka po telefonu prý proběhla bez problémů. Zlom nastal až v ordinaci, když před sebou zubařka viděla stojící Romy.

„Uviděla v čekárně Cikány a automaticky na nás vyjela: ‚Co vy tady děláte?‘ Já jsem se fakt normálně zastyděl, protože takto by se podle mého názoru neměla chovat,“ cituje organizace IQRS slova pana P. Zubařka následně uvedla několik důvodů, proč nemůže dvojici Romů zaregistrovat. „Svoje jednání odůvodnila zubařka nejdříve tím, že má naplněnou kapacitu, poté, že ošetřuje pouze děti, a nakonec řekla, že odchází do důchodu,“ píše se ve zprávě neziskové organizace.

Pan P. se proto obrátil na organizaci IQRS, která mimo jiné pomáhá Romům, již se stali obětí diskriminace. Ve spolupráci s organizací se ke zmíněné zubařce pokusila objednat i romská manželka pana P. Ani tu však zubařka nechtěla ošetřit s odkazem na to, že má plno a nemůže ji zaregistrovat. Když se ale nedlouho poté pokusil k zubařce zaregistrovat neromský zaměstnanec neziskové organizace, registrace proběhla bez problémů. To podle IQRS potvrdilo, že „lékařka se dopouští nerovnoprávného jednání“.

Organizace IQRS v tiskové zprávě uvádí, že „následovaly stížnosti a podněty směrované na instituce dohledu nad zdravotní péčí“, které ale „případ opětovně zametaly pod koberec“. Stejně tak zubařka prý neustále popírala, že by se dopustila protiprávního jednání. Případ se nakonec dostal až před soud. „Až pod hrozbou dokazování se zubařka po dlouhém váhání přiznala, že se diskriminace opravdu dopustila,“ uvádí IQRS. Obě strany se následně dohodly na mimosoudním vyrovnání.

Žalovaná zubařka teď proto musí panu P. a jeho manželce zaplatit celkem 30 000 korun za újmu na důstojnosti. V souvislosti s diskriminačním jednáním jim rovněž zaslala písemnou omluvu, ve které uznává, že její „jednání bylo protiprávní a nesprávné, protože i Romové jsou lidé a mají právo být pacienty stejně tak jako ostatní.“

Organizace IQ Roma servis v Česku působí už 20 let. Obecně lze říci, že se zaměřuje na začleňování neintegrovaných Romů, kteří se octli v nepříznivé životní situaci, kterou chtějí sami aktivně řešit a měnit. V některých případech ale pomáhá i lidem ostatních národností, kteří se dostali do těžké situace. Působí především v jihomoravském regionu.

Čtěte také: ‚Česko diskriminuje romské děti.‘ Hrůzné, tvrdí Amnesty

Romům montovali elektroměry výš. ČEZ je diskriminoval, tvrdí soud

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články