‚Řek raději zkrachuje, než aby se nechal porobit‘
ROZHOVOR
Řecko mělo jít do platební neschopnosti už v roce 2010 – začít od nuly jako Argentina, říká v rozhovoru pro Roklen24 Janis Aliapulios - editor rádia ZET, který situaci v Řecku dlouhodobě sleduje. „Technicky" je podle něj Řecko v bankrotu už déle.
Jak vnímáte cestu, po které se Řecko dostalo do dnešní situace?
Můžeme jít buď až do 80. let, nebo se držet v posledních několika týdnech. Je to kombinace řady faktorů od systému státní správy v Řecku, který fungoval na bázi klientelismu a politické podpory výměnou za místa ve státní správě, až po řeckou národní hrdost v rovině přesvědčení, že Řekové dali světu demokracii a teď jsou ponižováni – tak, jak jsme to viděli na posledních jednáních. Odtud i nepochopení, proč v tuto chvíli někdo rozporuje referendum, když to je demokratický prvek.
Co byl podle vás zlomový moment, který rozhodl o krachu jednání s věřiteli?
Těžko říci. Řecká vláda a její zástupci vystupovali výrazně sebejistě, vládl pocit, že dohoda padnout musí. V této rovině pro věřitele Řekové dost možná nebyli partnery. Věřitelé Řeky naopak podcenili, možná v domněnce, že nemají jinou možnost. Je to ale výrazný rozpor v mentalitě: Řek raději zkrachuje, než aby se nechal porobit a tak to vláda i lidé vnímají.
Jak se díváte na samotné podmínky, navržené věřiteli?
Řeknu to takto: země je technicky v bankrotu už dávno. Osobně jsem čekal, že něco takového padne už předchozí víkend. Před tím, než (premiér) Alexis Tsipras vyhlásil referendum, jsem si myslel, že dojde k předčasným volbám, ve kterých si řecká vláda nechá potvrdil silný mandát. Tsipras nakonec zvolil referendum, ale princip je podobný a je založený na tom, že cítí podporu lidí.
Můj osobní názor je, že Řecko mělo jít do platební neschopnosti už v roce 2010. Zdevalvovat měnu a začít od nuly jako Argentina. Pro Řecko by to dle mého názoru bylo jednoznačně lepší, Evropa na to ale tehdy nebyla připravena. I v dnešní situaci si myslím, že opuštění eura je pro Řecko lepší variantou.
Návrhy věřitelů byly označovány za nátlak, stejně i některé postoje ECB. Vidíte jako zřejmou snahu odstavit nynější řeckou vládu?
To si nemyslím. Věřitelé podle mne vnímají mandát, který řecká vláda má – ať je jaká chce, podporu lidí má. V dnešní situaci nikdo neví, co se stane a zda to eurozónu a Evropskou unii nepoškodí mnohem více, než kdyby řecká vláda zůstala.
Celý rozhovor čtěte na partnerském serveru Roklen.cz.