Neumí se soustředit, pozornost má jako dítě s ADHD, tvrdí Trumpovi kolegové
„Míru soustředěnosti má jako devítiletý školák s poruchou ADHD,“ varují někdejší blízcí spolupracovníci Donalda Trumpa. Stále víc lidí začíná upozorňovat na to, že pokud republikánský kandidát v prezidentských volbách zvítězí, bude jeho neschopnost dlouhodobé koncentrace způsobovat v Oválné pracovně nečekaný problém, píše server Politico.
Jack O‘Donnell, který v osmdesátých letech vedl Trumpovo casino v Atlantic City, si vytvořil speciální strategii, jak se svým šéfem komunikovat. Pokud na něj v prvních pěti sekundách nevychrlil, že s ním potřebuje něco vyjednat, neměl už šanci. „Probereme to jindy, řekl vždy Trump, a byl pryč,“ vzpomíná Boom.
Podobnou zkušenost má i Barbara Resová, jež v devadesátých letech působila jako viceprezidentka Trumpovy společnosti. Když se Trumpa snažili s kolegou připravit na soudní bitvu s losangelskou školou kvůli sporným pozemkům, odpověděl jim podnikatel, že se připravovat nepotřebuje.
Nakonec si u Trumpa přece jen vymohli dvouhodinovou schůzku, ovšem s mizerným výsledkem. „Během těch dvou hodin stále telefonoval,“ popsala Resová. Kvůli své nepřipravenosti nakonec kauzu prohrál. „Byl tak nepozorný. Vůbec se nedokázal soustředit,“ vzpomíná.
Čtěte také: Aleppo? Co je to Aleppo? ptal se kandidát na prezidenta
Podle Michaela D‘Antonia, který sestavoval Trumpovu biografii, má kandidát na prezidenta poruchu pozornosti. Nemohl z něj podle svých slov vytáhnout odpovědi na základní otázky o jeho rodině nebo dětství. „To neznamená, že by nebyl velmi chytrý – znamená to pouze, že není velmi dobrý v setrvávání u jednoho tématu,“ uvedl.
Pro funkci prezidenta Spojených států, která vyžaduje neustálou a velmi přísnou koncentraci, může být tato Trumpova povaha velkou překážkou. „Musíte být trpělivý. Musíte naslouchat. Musíte pokládat správné otázky. Všechny tyto věci požadují přísnou kázeň,“ vysvětluje prezidentský historik Mark Updegrove.
Čtěte také: Trump: Putin je lepší vůdce než Obama. Má velkou kontrolu nad zemí
Podobné obavy se nesnaží vyvracet ani sám Trump. Ten například nedávno novinářům z Washington Post řekl, že nemá rád dlouhé zprávy. Pro televizi MSNBC zase uvedl, že si nedělá příliš těžkou hlavu s přípravou na nadcházející předvolební debaty. „Viděl jsem lidi, kteří se připravují tak moc, že když pak vystoupí před kamery, nedokážou mluvit,“ prohlásil.
Volební klání se uskuteční v Americe už za dva měsíce. Pokud Trump prohraje, bude to podle mnohých především kvůli jeho chaotické a nekonzistentní kampani. Pokud však zvítězí, začne Oválnou pracovnu v Bílém domě obývat člověk, který, alespoň podle svého někdejšího ghostwritera Tonyho Schwartze, disponuje pozorností, jakou má devítileté dítě s poruchou ADHD.