Dusno mezi ministry. Jurečka poradil Dienstbierovi rezignaci

Rozepře kvůli služebnímu zákonu

Dusno mezi ministry. Jurečka poradil Dienstbierovi rezignaciNOVÉ 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Ukřivděné chování ministra pro legislativu Jiřího Dienstbiera (ČSSD) se začíná zajídat jeho vládním kolegům. Výroky o „zprznění“ služebního zákona po zapracování námitek opozice vybudily i šéfa resortu zemědělství. Marian Jurečka (KDU-ČSL) na Twitteru uvedl, že pokud Dienstbier nechce plnit vládou uložené úkoly, může vládu opustit.

„Jiří Dienstbier nepochopil, že jako ministr nemůže říkat, co chce či nechce, ale pokud mu něco vláda uloží, musí to udělat, nebo může rezignovat,“ uvedl Jurečka na svém twitterovém účtu. Reagoval tak na trucování a výpady ministra pro legislativu Dienstbiera, který měl na starosti služebního zákona. Jakmile premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) přistoupil na výhrady pravicové opozice, dal od normy rychle ruce pryč.

Čtěte také: Dienstbier: Zákon je 'zprzněný'. Nebudu na něm dál pracovat

„Toho já se zcela jistě účastnit nebudu, protože nejsem ochoten za takovéto prznění kvalitního koaličního návrhu převzít zodpovědnost,“ prohlásil ve čtvrtek Dienstbier. Vládní koalice se den předtím shodla na kompromisu, který pak večer přednesla na setkání všech sněmovních stran. Ministr pro legislativu se ze setkání raději vymluvil, že musí být tou dobou jinde. Jakkoli předtím normou se svým týmem trávil měsíce.

Ve středu večer se v České televizi snažil ministr, kterého sociální demokraté navrhovali na českého prezidenta, ještě udržet fazónu. Veřejně se snažil „prodat“ dohodu s opozicí jako vítězství koalice. Ale ve čtvrtek se už neudržel a začal zostra střílet do vlastních řad. Proti srsti mu bylo zrušení generálního ředitelství, které má nově nahradit jenom tým na ministerstvu vnitra vedený náměstkem pro státní službu. A v pátek už raději rovnou utíkal před novináři.

Čtěte také: Dienstbier trucuje. Po rozepři se Sobotkou utekli před novináři

Čtěte také: Superúředník nebude. Pravice uspěla se změnami služebního zákona

„V tomto případě ztratil klíčovou kompetenci podílet se na výběru státních tajemníků, a tak garantovat to, že to budou osobnosti, které by zajišťovaly na resortech právě to odpolitizování personálních záležitostí, a to se naopak zcela zpolitizovalo,“ posteskl si Dienstbier. Odmítl se proto dál podílet nejen na přípravách zákona, ale i na vyjednávání s Evropskou komisí. Odpovědnost chtěl přenést na ministryni pro místní rozvoj Věru Jourovou (ANO), nakonec se jí ale zhostí resort vnitra, pod který přejdou klíčové pravomoci.

Premiér Sobotka – jeden z největších vnitrostranických zastánců Dienstbiera – v přesunu problém nevidí. „Odpovědnost za přípravu zákona se na základě dohody mezi vládou a opozicí přesouvá z Úřadu vlády na ministerstvo vnitra a je tedy zcela logické, že ji nadále nebude zajišťovat Jiří Dienstbier, ale ministr vnitra Chovanec,“ uvedl Sobotka pro deník ECHO24.cz. Jurečka v pátek přitom v žertu navrhl, že pokud nechce na normě pracovat ministr pro legislativu, úkolu se zhostí klidně jeho zemědělský resort.

Zákon o státní službě teď čeká přepracování už pod taktovkou ministerstva vnitra. Návrh změn má být hotový do 27. srpna, kdy se znovu sejdou poslanci, aby zákon vrátili do druhého čtení a mohly je do normy zapracovat. Státní služba má v Česku začít fungovat od 1. ledna 2015.

Čtěte také: Sobotka prohrál na celé čáře. Služební zákon je teď zbytečný

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz