Dienstbier: Zákon je 'zprzněný'. Nebudu na něm dál pracovat
Služební zákon
Ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) odmítá dále pracovat na služebním zákonu. Koaliční návrh byl podle něj dohodou s opozicí „zprzněn“, za což neponese odpovědnost. Jak deníku ECHO24.cz potvrdil premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, s Dienstbierem už se na všem dohodl: na zákon teď bude dohlížet ministr vnitra.
Kvůli dohodě mezi vládou a opozicí, po níž z návrhu vypadlo generální ředitelství státní služby a jeho kompetence si mezi sebe rozdělí resorty vnitra a financí, podle Dienstbiera nebude dostatečně odpolitizována státní správa. Ministr proto také požádá kabinet, aby ho zbavil pověření vyjednávat zákon s Evropskou unií. Nemůže prý garantovat, že zákon splní podmínky EU pro čerpání evropských fondů.
Sobotka o Dienstbierově přání ví a vše je podle něj už dohodnuté. „Takto jsem se už včera s ministrem Dienstbierem domluvil. Odpovědnost za přípravu zákona se na základě dohody mezi vládou a opozicí přesouvá z Úřadu vlády na ministerstvo vnitra a je tedy zcela logické, že ji nadále nebude zajišťovat Jiří Dienstbier, ale ministr vnitra Chovanec,“ napsal deníku ECHO24.cz Sobotka.
V Bruselu prý normu obhájíme, protože i Evropská komise přivítá fakt, že bude schválena včas a za podpory většiny politických stran. „To dává zákonu o státní službě šanci na to, že se nebude měnit po každých volbách,“ dodává ministerský předseda.
Ten se nevyjádřil k otázce, zda se bude svého ministra a dlouhodobého stranického spojence snažit nějak umírnit, aby proti předloze tak ostře nevystupoval. Zákon má být totiž jednou z nejdůležitějších vládních norem v tomto volebním období.
Podle Sobotky jde o vítězství
Dienstbier středeční dohodu vlády s opozicí nad služebním zákonem nechápe. Koordinační orgán podle něj ztratil důležitou část svých pravomocí. „V tomto případě ztratil klíčovou kompetenci podílet se na výběru státních tajemníků, a tak garantovat to, že to budou osobnosti, které by zajišťovaly na resortech právě to odpolitizování personálních záležitostí, a to se naopak zcela zpolitizovalo,“ řekl Dienstbier ČTK k dohodě, podle níž bude státní tajemníky jmenovat vláda na návrh příslušného ministra.
Dienstbier: Nejsem ochoten za takovéto prznění kvalitního koaličního návrhu převzít zodpovědnost.
„Beru to především jako škodu pro celou Českou republiku, že tady nebudeme mít skutečně solidní zákon o státní službě,“ prohlásil také ministr. Ten tak mluví zcela opačně než smířlivý Sobotka, který středeční kompromis označil za vítězství zdravého rozumu. Ještě před pár dny ale mluvil stejně jako Dienstbier: na generálním ředitelství trval jako na nezbytné součásti zákona.
Dienstbier: Politická kultura opět klesla
O tom, že se Dienstbier kvůli svým výhradám nebude dalších prací na služebním zákonu účastnit, informovala jako první Česká tisková kancelář. „Toho já se zcela jistě účastnit nebudu, protože nejsem ochoten za takovéto prznění kvalitního koaličního návrhu převzít zodpovědnost,“ uvedl ministr.
Čtěte také: Nejsme lepra ani grázlové. Jandáka těší změny ve služebním zákonu
Superúředník nebude. Pravice uspěla se změnami služebního zákona
Superúředníka nechce Evropská komise. Jen Sobotka s Dienstbierem
"Ukázalo se, že politická kultura opět klesla, vydírání se stalo standardem a ten, kdo vydírá, tedy Miroslav Kalousek spolu s ODS, tak ti uspěli, zatímco další dvě opoziční strany, které nevydíraly, tak ty měly u jednání smůlu," poznamenal také k vyjednávání s opozicí Dienstbier.
Sobotkův kabinet na jednání s opozicí přistoupil po obstrukcích, které spustily TOP 09 a ODS ve sněmovně. Obě strany prohlašovaly, že do sněmovny budou docházet klidně celé léto, ale zákon v původní podobě ke schválení nepustí. Na koalici měly čtyři požadavky, jak se má norma změnit.
Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek měl navíc podle některých informací naznačit, že pokud koalice neustoupí, může přistoupit k blokování vybraných daňových předpisů.