Vypusťme kontaminovanou vodu do Pacifiku, navrhují Japonci

Důsledky japonské katastrofy

Vypusťme kontaminovanou vodu do Pacifiku, navrhují JaponciNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Japonsko zvažuje možnost vypustit 300 tun radioaktivní vody z jaderné elektrárny Fukušima do Tichého oceánu. Jiné řešení by podle vědců mohlo být příliš nákladné.

Japonští vědci navrhují odčerpat vodu ze zatopené fukušimské elektrárny přímo do Tichého oceánu. Na 300 tun vody je i po 5 letech denně používáno k chlazení přehřívajících se reaktorů. Voda prozatím zůstávala v areálu a byla očištěna od některých chemických prvků. Nadále v ní ovšem zůstává radioaktivní tritium.

Názory na škodlivost tritia se rozcházejí. Japonští vědci jsou názoru, že riziko eventuálního dopadu na životní prostředí je minimální. Američanka Rosa Yangová, jaderná expertka z Kalifornie také nepovažuje vodu za zdraví nebezpečnou. Japonské vládě dokonce navrhla, aby vodu nechala veřejně otestovat vypitím jedné skleničky a přesvědčila tak veřejnost o její nezávadnosti.

Schunichi Tanaka, předseda japonského Jaderného regulačního úřadu, míní, že vypuštění vody obsahující tritium do moře by nepřekročilo mezinárodně uznávané standardy.

Naproti tomu, Robert Daguillard, mluvčí americké Agentury pro ochranu životního prostředí je přesvědčen o škodlivosti vody. „Jakékoliv vystavení radiaci z tritia může způsobit zdravotní riziko. Delší působení pak zvyšuje i šanci na výskyt rakoviny,“ řekl Daguillard.

Proti vypuštění vody stojí kromě aktivistů a částí odborné veřejnosti i třeba japonští rybáři. Japonsko nicméně musí problém s hromadící se vodou nějakým způsobem vyřešit a její vypuštění do oceánu se vzhledem k případným nákladům na čištění vody jeví jako jediná možnost. Podle nejmenovaných zdrojů z elektrárenské společnosti Tepco je otázkou pouze kdy a kde se voda vypustí, uvedla americká agentura AP.

Japonsko zasáhlo 11. března 2011 devítistupňové zemětřesení, následováno přívalovou vlnou cunami, která si vyžádala téměř 19 tisíc obětí a nezvěstných. Přírodní katastrofa byla umocněna zatopením jaderné elektrárny Fukušima, s jejímiž následky se Japonsko vyrovnává dodnes.

Čtěte také: V Panama Papers vystupuje i jaderná firma z KLDR

Německé jaderné elektrárny nejsou dost chráněny proti teroristům

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články