‚Aby ty filmy nezapadly.‘ Bartoška rozjíždí filmovou distribuci
"Mládí" jde do kin
V kinech ve čtvrtek startuje snímek Mládí, který na letošním filmovém festivalu v Karlových Varech získal Cenu diváků. Novinku z dílny oscarového režiséra Paola Sorrentina na český trh uvádí nová distribuční společnost karlovarského festivalu v čele s Jiřím Bartoškou. Značka KVIFF Distribution se má pro diváky stát zárukou kvality.
„Naším cílem je širší diváckou obec upozornit na filmy, které výrazně uspěly na karlovarském festivalu tak, aby nezapadly v nabídce titulů, které každý týden vstupují do kin. Jde o snímky, které potřebují individuální přístup, jak co se týká nasazení, tak propagace,“ řekl k založení nového projektu KVIFF Distribution Jiří Bartoška.
„Spojení se značkou MFF Karlovy Vary pak pomůže nasměrovat diváky k tomu, že se jedná o výjimečné dílo,“ uvedl dále s tím, že odstartovat filmem Mládí byla jednoznačná volba. „Mládí se stalo doslova ikonickým filmem 50. ročníku karlovarského festivalu. Navíc s režisérem Paolem Sorrentinem nás pojí velmi přátelský vztah a jeho filmy se pravidelně těší mimořádnému zájmu karlovarského publika,“ dodal prezident festivalu.
Originální a umělecky hodnotné filmy včetně těch, které se nedostaly na program karlovarského festivalu, plánuje společnost uvádět v průběhu celého roku. Zatím se mluví o dvou až třech snímcích ročně. Projekt KVIFF Distribution vznikl ve spolupráci s Českou televizí a společností Aerofilms.
Mladí? Starci na sklonku života
Snímek Mládí, který měl premiéru letos na jaře na filmovém festivalu v Cannes, vypráví příběh dvou starých přátel na sklonku života, kteří se každoročně setkávají v luxusním lázeňském hotelu ve švýcarských Alpách. Vzpomínají na svá mladá léta a snaží se vyrovnat s tím, že jim už moc času nezbývá.
„Je důležité čelit problémům hned, jak to jde. A protože mi problém, že stárnu, připadal zajímavý, je mi potom, co jsem natočil Mládí, mnohem lépe,“ uvedl ke snímku Paolo Sorrentino. Hlavních rolí se ve snímku zhostili herci Michael Caine a Harvey Keitel, který přijel film představit i do Varů.
„Baví mě, jak Scorsese, Anderson nebo Sorrentino vyprávějí příběhy. Je to, jako když posloucháte hudbu. Je v nich něco, co se vám líbí, co se vás hluboce dotkne a možná vás i změní. I když to ‚něco‘ třeba neumíte přesně pojmenovat,“ komentoval na festivalu ve Varech Harvey Keitel.
Společnost oběma starcům ve filmu dělá pečující dcera v podání Rachel Weiszové, jihoamerická fotbalová legenda nebo současná Miss Universe. Snímek tematicky navazuje na předchozí Sorrentinův film, Velkou nádheru, který získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film, Zlatý glóbus, cenu BAFTA a Evropskou filmovou cenu.
„Je to meditace o mládí, středním věku, stáří a smrti. Cesta životem je veliká filozofická a existenciální otázka, ale je vyprávěná naprosto nesnobsky, s lehkostí a vřelostí. Mládí je plné humoru, soucitu a důvtipu a je velmi krásné,“ komentovala snímek herečka Rachel Weiszová.
Italský filmový tvůrce začínal nejdříve jako scénárista po boku divadelníků a filmařů v rodné Neapoli. Jako režisér debutoval v roce 1998 krátkým snímkem L’amore non ha confini, za který získal řadu cen. Svůj první celovečerní film Přebytečný člověk (L’Uomo in piů) představil až o tři roky později v soutěži benátského festivalu. Sorrentino v něm započal svou dlouholetou spolupráci s hercem Tonni Servillem.
Následoval snímek Následky lásky (Le conseguenze dell’amore, 2004), který získal nominaci na Zlatou Palmu, portrét italského politika Giulia Andreottiho Božský (Il Divo, 2008), první anglicky mluvený film se Seanem Pennem v hlavní roli o stárnoucí rockové hvězdě Tady to musí být (This Must Be the Place, 2011) a v neposlední řadě Oscarem ověnčený snímek Velká nádhera (Le grande bellezza, 2013).