Richard Gere klečel před Bartoškou a chválil Havla
Nechyběli Klaus a Havlová
Ve Velkém sále hotelu Thermal byl dnes zahájen 50. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Při zahajovacím ceremoniálu, který už podvacáté moderoval Marek Eben, převzal hollywoodský herec Richard Gere Křišťálový glóbus, jímž festival ocenil jeho mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Předal mu ho prezident této prestižní přehlídky Jiří Bartoška. Publikum připravilo americkému herci bouřlivé ovace vstoje.
Zvaní hosté pak v zaplněném hledišti zhlédli novou znělku, kterou režisér Martin Krejčí natočil s loňským držitelem Křišťálového glóbu, hercem a režisérem Melem Gibsonem. V publiku byli například ministr kultury Daniel Herman, bývalý prezident Václav Klaus s chotí Livíí, velvyslankyní na Slovensku, a herečka a někdejší první dáma Dagmar Havlová.
Účastníci večera pak zhlédli film Time Out of Mind, který uvedli i herečka Jena Maloneová a režisér Oren Moverman. Gere v něm ztvárnil bezdomovce v současném New Yorku, jehož jedinou nadějí v bezvýchodné situaci je dávno odcizená dcera, k níž se snaží najít cestu.
Ceremoniál byl vzhledem k festivalovému jubileu poněkud odlišný. Marek Eben, který ho moderoval podvacáté, se na jeviště dostal stejně jako v Laterně magice přímo z plátna – z předtočeného filmu, jehož hlavním předmětem byl narozeninový dort. Účastníky večera pozval na téměř padesátiminutovou pouť festivalovými ročníky, kterou živě komentoval, zatímco na plátně ji připomněly sestřih dobových dokumentů i animované hrané sekvence.
Čtěte také: Karlovy Vary č. 50. Mimo filmů i Lucie a Vladimír 518
Několikrát se z hlediště ozval spontánní potlesk – to když se v nich objevil bývalý prezident Václav Havel či Jiří Bartoška s uměleckou ředitelkou Evou Zaoralovou, kteří festivalovou štafetu převzali před dvaadvaceti lety.
Než Jiří Bartoška předal hlavní festivalovou cenu, upozornil, že padesát let v životě člověka je relativně krátká doba, zatímco stejný časový úsek v životě kulturní události je doba dlouhá. „Nevíme, jak poběžíme dlouho, ale běžíme, baví nás to a hlavně nás to naplňuje. Věřím, že k vaší i naší radosti poběžíme ještě hodně dlouho,“ řekl. Poděkoval sponzorům i divákům, bez nichž by festival ztratil smysl.
Buddhista Gere
Přejezd Richarda Gera spolu s dalšími festivalovými hosty otevřenými vozy z Grandhotelu Pupp ke kinosálu sledovaly i v parném podvečeru tisíce lidí. Stejně jako Mel Gibson loni a John Travolta rok před ním se i Gere vydal mezi čekající a několika z nich se podepsal. „Zdravím všechny fanoušky a milovníky mých filmů,“ řekl nečekaně do mikrofonu, který vzal moderátorovi před Thermalem. Při slavnostním zahájení pak před Jiřím Bartoškou poklekl a v projevu chválil lidskoprávní politiku Václava Havla.
Oceněný Richard Gere se mezi hollywoodské hvězdy vyšvihl snímkem Americký gigolo (1980) a svoji popularitu podpořil například romantickým dramatem Důstojník a gentleman (1982). Proslavila ho role uhlazeného milionáře v romantické komedii s Julií Robertsovou Pretty Woman z roku 1990.
V 90. letech hrál mimo jiné po boku Jodie Fosterové v dramatu Návrat Sommersbyho, s japonským režisérem Akirou Kurosawou natočil Srpnovou rapsodii, s Julií Robertsovou se znovu objevil v romantické komedii Nevěsta na útěku a hrál i v thrillerech Rudý labyrint, Mrazivá vášeň či Šakal. Úspěšný byl pro něj rok 2002, kdy kromě remaku francouzského filmu Clauda Chabrola Nevěrná hrál i v Oscary ověnčeném muzikálu Chicago, za nějž dostal Zlatý glóbus.
Svou popularitu Gere využívá v řadě charitativních projektů, mimo jiné v boji proti AIDS či při záchraně Galapág. Buddhista Gere proslul také jako zapálený bojovník za svobodný Tibet.