Čí je prsten Johanky z Arku? Britů, nebo Francouzů?

Spor o prsten

Čí je prsten Johanky z Arku? Britů, nebo Francouzů?NOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Stoletá válka mezi Francií a Velkou Británií není ani více než půl tisíciletí poté tak úplně u konce. Obě evropské mocnosti se totiž dohadují o tom, komu by měl náležet legendární prsten Johanky z Arku. Britské úřady požadují, aby jim Francie prsten vrátila, třebaže si Francouzi pozlacený šperk vydražili v kauci před pouhými několika týdny.

Během únorové aukce v Londýně koupila prsten Johanky z Arku za 300 tisíc liber (více než 10 milionů korun) nadace Puy du Fou, jejímž zakladatelem je francouzský konzervativní politik Philippe de Villiers.

Politik cenný šperk oficiálně odhalil před pěti tisícovkami přihlížejících v historické zábavním parku Puy de Fou na západě Francie tuto neděli. „Je to, jako kdyby se kousek Francie vrátil zpátky. Prsten je tu a taky tady zůstane,“ řekl při té příležitosti de Villiers.

Jedním dechem pak dodal, že britská vláda poslala francouzským právníkům „neslýchaný požadavek, aby prsten vrátili zpět do Londýna“. „Bylo nám řečeno, že britská Národní umělecká rada považuje prsten za objekt, cituji, s národní symbolickou hodnotou a jako takový by měl být součástí zvláštní legislativy,“ pokračoval politik.

Britové totiž tvrdí, že na koupi prstenu mělo být vystaveno speciální vývozní povolení nezbytné dle zákonů EU. De Villiers ale oponoval, že Francouzi před aukcí veškeré zákony zkontrolovali a zjistili, že se speciální legislativa vztahuje pouze na předměty, které byly vyvezeny mimo Evropskou unii.

Johanka z Arku stanula v čele francouzských vojsk v boji proti Angličanům. V roce 1431 byla upálena za kacířství a stala se symbolem odporu proti anglické okupaci. Později byla prohlášena za mučednici, roku 1909 blahořečena a roku 1920 svatořečena. Je spolupatronkou Francie.

Politik vzápětí jedním dechem zesměšnil možný odchod Velké Británie z Evropské unie a prohlásil: „Dámy a pánové z Velké Británie, pokud ten prsten chcete, přijďte si pro něj do Puy de Fou. Na něco jiného je už pozdě.“

Sv. Johanka z Arku byla před svým upálením obviněna z toho, že tento prsten, který dostala od rodičů, používala k čarování. Vydražený prsten přitom zcela odpovídá popisu, který Johanka při soudním líčení uvedla. Je na něm nápis „Ježíš Maria“ a tři kříže. Johanka z Arku také tvrdila, že měla prsten na té ruce, kterou se během zjevení dotkla sv. Kateřiny.

Po smrti Johanky biskup Pierre Cauchon prsten daroval či prodal anglickému kardinálovi Henrymu Beaufortovi, později se prsten dostal do vlastnictví známé milovnice umění lady Ottoliny Morrellové, která jej věnovala malíři Augustu Johnovi. Ten prsten následně prodal správci Královského vojenského muzea.

Čtěte také: Papežův fiat se prodal za 82.000 dolarů, čtyřnásobek běžné ceny

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články