Bavorské filharmoniky povede mladý český dirigent Hrůša
Úspěch českého dirigenta
Český dirigent Jakub Hrůša se od sezony 2016/17 stane šéfdirigentem a hudebním ředitelem předního německého orchestru Bavorská státní filharmonie. Zástupcům médií to v pondělí v Mnichově oznámili bavorský ministr kultury Ludwig Spaenle a intendant orchestru Marcus Rudolf Axt. Před Hrůšou stáli v čele orchestru Joseph Keilberth, Eugen Jochum nebo Herbert Blomstedt. Na pozici šéfdirigenta Hrůša střídá britského hudebníka Jonathana Notta. S orchestrem uzavřel pětiletý kontrakt s možností prodloužení.
„Jsem velice šťasten, že se nám v osobě Jakuba Hrůši podařilo Bavorské státní filharmonii získat hudebního ředitele, který je mladý a zároveň má vysoce ceněný mezinárodní profil. Podíváme-li se na dějiny Bamberských symfoniků, na to, že členové tohoto orchestru přišli po válce do Bamberka z Prahy, dochází teď v osobě Jakuba Hrůši k symbolickému přemostění mezi minulostí a přítomností,“ řekl bavorský ministr kultury Spaenle.
Bamberští symfonikové jsou podle Hrůši ‚ztělesněním orchestrální kultury v každém slova smyslu‘. „Dýcháme stejný hudební vzduch, sdílíme kulturní zázemí, jsme si umělecky a historicky vzato velice blízcí,“ podotkl Hrůša.
Čtěte také: Cenu Knižního klubu získal mladý učitel za příběhy z penzionu
Hrůšovy první koncerty s Bamberskými symfoniky v této sezoně se odehrají mezi 12. a 15. listopadem 2015 v Bayreuthu, Schweinfurtu a Bamberku. Na programu zazní díla Josefa Suka, Dmitrije Šostakoviče, Hectora Berlioze a Erkkiho-Svena Tüüra.
Intendant tělesa Axt připomněl, že Hrůša již v minulosti řídil pět koncertů Bamberských symfoniků. „Od samého počátku jsme s ním pocítili až zázračné umělecké pouto. Velice se těšíme, že budeme společně rozvíjet náš speciální, dlouho vytvářený zvuk a pracovat spolu na průlomových projektech,“ prohlásil.
Čtěte také: ‚Hlavně nefoťte ty obrazy, ještě mi je ukradnou,‘ řekl Kissinger fotografovi Havla
Bamberští symfonikové jsou považováni za jeden z nejlepších orchestrů v Německu. V roce 1946 byli mezi jeho zakládajícími členy hudebníci Německé filharmonie v Praze, která byla po druhé světové válce zrušena. Orchestr pravidelně nahrává pro významné rozhlasové i gramofonové společnosti a udržuje úzký kontakt se soudobými skladateli.
Čtyřiatřicetiletý Hrůša se dirigování začal věnovat během studia na všeobecném gymnáziu v rodném Brně. V Praze studoval u Jiřího Bělohlávka, Radomila Elišky a Leoše Svárovského. V současné době je stálým hostujícím dirigentem České filharmonie a hlavním hostujícím dirigentem Tokijského metropolitního symfonického orchestru. Mezi jeho nejnovější úspěchy patří debuty s Losangeleskou filharmonií a s Vídeňskými symfoniky. Chystá vystoupení s Královským orchestrem Concertgebouw, s Filharmonickým orchestrem milánské La Scaly a operní nastudování Janáčka a Pucciniho ve Vídeňské státní opeře a Frankfurtské opeře.