Jednal za zády šéfa? Babišův poradce mluvil o udávání už v roce 2015
BABIŠŮV PORADCE ALEŠ MICHL
Přestože Andrej Babiš stále tvrdí, že nevěděl (nebo možná věděl) o vzniku udavačského webu k EET, jeho poradce Aleš Michl o „napráskání obchodníků“ otevřeně hovořil už v roce 2015. Konkrétně se o něm zmíňoval, když se v říjnu 2015 zúčastnil debaty na půdě VŠE. Debata se týkala právě chystaného projektu EET. Michl tehdy uvedl, že kdyby měl možnost elektronicky napráskat nepoctivého obchodníka, „hned by dal ano“.
Michl sice nemluvil vysloveně o udavačském webu, jako byl ten, který tento týden zrušila Finanční správa. Zcela otevřeně však hovořil o tom, že je potřeba elektronicky udávat nepoctivé obchodníky.
„Podle mě není možné, aby to (vydávání účtenek – pozn. red.) kontroloval jen Finanční úřad. Není schopný, nejsou schopní to všechno zkontrolovat. Klíčový je systém, aby to kontroloval, a zákazník. Já bych tam dal QR kod na každé účtence. A normálně prostě si vezmete mobil, takhle si naskenujete ten QR kód a ten mobil vám řekne: ‚Ano tato účtenka je zaevidována. / Ne tato účtenka není zaevidována. Chcete napráskat obchodníka?‘ Hned bych dal ano,“ uvedl Michl v debatě na půdě VŠE.
Michlova slova si můžete poslechnout hned na začátku níže přiloženého videozáznamu. Záznam redakci Echo24.cz poskytl čtenář serveru a účastník tehdejší debaty.
Debatu z října 2015, které se kromě Michla účastnil ještě ekonom Lukáš Kovanda, organizoval spolek Roklen College. Na webu Roklen24.cz se píše, že Michl v diskusi hovořil také o tom, že živnostníci musí poznat „faktor strachu“.
„Řešení daňových úniků je v českém prostředí palčivým problémem, ale nedokáži si v současné době představit efektivnější a rychlejší řešení a právě faktor strachu z nekalého jednání, může živnostníky vést k poctivosti,“ uvedl tehdy Michl podle webu.
Udávání v souvislosti s EET se stalo velkým tématem posledních dní. Finanční správa totiž ve středu pozdě večer zrušila kritizovaný udavačský web k EET, kam mohli zákazníci hlásit případy, kdy nedostali od obchodníka účtenku. Na zřízení WEBU upozornil jako první server Echo24.cz a to 13. října loňského roku.
Ministr financí Andrej Babiš, z jehož dílny elektronická evidence tržeb pochází, dlouho tvrdil, že o vzniku webu nic nevěděl. Například ve středečním vysílání České televize uvedl, že o existenci udavačského webu se dozvěděl až kolem Vánoc „z Twitteru“.
V pátek však vyšlo najevo, že ministr se k udavačskému webu vyjadřoval už v prosinci 2015 na stránkách deníku Blesk, tedy že o něm musel vědět. V sobotu pak server Blesk.cz přinesl rozhovor, v němž Babiš přiznává, že o existenci webu „možná věděl“. Ministr však i nadále mlžil a pokoušel se různě vykrucovat.
Čtěte také: Babišův veletoč: Možná jsem o udavačském webu věděl
V tuto chvíli není jasné, proč Babiš tvrdil, že o vzniku kontroverzního webu nevěděl. Předseda ODS Petr Fiala je přesvědčený, že tak činí kvůli kritice části veřejnosti, kterou spuštění webu vyvolalo. „Pravda je taková, že Andrej Babiš o vzniku udavačského webu věděl a že v této věci nemluví pravdu, ať již se to v mediích píše, či ne,“ napsal Fiala na Facebook.
Udavačský web se v minulosti stal několikrát terčem kritiky. Podle kritiků ho lidé mohli zneužívat například k řešení osobních sporů. Kromě širší veřejnosti a pravicové opozice se k němu kriticky už dříve vyjádřil například předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek. Uvedl, že se jedná o další zátěž pro podnikatele, který už tak má za správné proběhnutí evidence tržby veškerou zodpovědnost.
Samotný Aleš Michl působí jako externí poradce ministra Babiše od února 2014. V minulosti vystřídal několik povolání, psal například do Hospodářských novin, devět let také pracoval pro Reiffeisenbank. V listopadu 2015 pak nastoupil do představenstva venture kapitálové firmy Y Soft Ventures, kde působí doteď. Je také spoluzakladatelem algoritmicky řízeného fondu QUANT.