Zákaz Uberu v Brně stále platí. Rozhodnutí Vrchního soudu se týkalo pouze jedné z flotil
"Taxi" Uber
Vrchní soud v Olomouci zrušil předběžné opatření, které zakazovalo poskytovat v Brně přepravní služby u jedné flotily řidičů Uberu, ne celé společnosti. Mluvčí soudu Vladimír Lichnovský původní informaci, kterou sdělil České televizi, dementoval. Takzvané velké předběžné opatření, kterým Krajský soud v Brně zakázal společnosti Uber provozovat přepravní služby způsobem příčícím se platným pravidlům, stále platí.
Vrchní soud v Olomouci zrušil předběžné opatření v jiném případě. Šlo o takzvané malé předběžné opatření, které se týkalo jen jedné flotily Jakub Dümlera. „V tomto případě podávala návrh pouze společnost LIDO TAXI RADIO, město Brno účastníkem nebylo,“ uvedla pro ČT Zuzana Taušová z Kanceláře primátora města Brna.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Odůvodnění soudu zatím není k dispozici. Soudce má nyní lhůtu 30 dní na sepsání rozhodnutí, které bude teprve poté doručeno účastníkům. „K odůvodnění soudu se tedy zatím nelze vyjádřit,“ dodala pro ČT Taušová.
Pro Uber v Brně se tedy podmínky aktuálním rozhodnutím Vrchního soudu nijak nemění. „Takzvané velké předběžné opatření, které stále platí, se vztahuje i na flotilu Jakuba Dümlera,“ vysvětlila Zuzana Taušová.
Již v dubnu bylo na podnět společnosti Lido Taxi Radio Uberu zakázáno provozovat v Brně svou činnost. Podle soudu totiž společnost porušovala několik ustanovení zákona, který provoz taxi upravuje. Jejich auta totiž nebyly označena jako taxi, nenesly název společnosti, neměly taxametr a řidiči neměli potřebné oprávnění. Společnost se vůči tomu následně odvolala.
Uber spustil svoji službu UberPOP v Brně 1. února. Spočívá v tom, že lidé si přes aplikaci zavolali řidiče, který je odvezl na požadované místo. Zákazník zaplatil za ujeté kilometry a za čas strávený na cestě. Řidiči jezdili buď pro Uber nebo fungovali jako živnostníci, kteří si ježděním ve vlastním autě přivydělávali. Služba je tedy alternativou taxislužby.