Vídeň se postavila Bruselu: Počty azylantů navzdory EK omezí
Azylová politika Rakouska
Rakouský plán omezit počet migrantů přicházejících do země i počet přijímaných žádostí o azyl je protiprávní. Podle agentury AP to uvedl eurokomisař pro migraci Dimitris Avramopulos v dopise adresovaném do Vídně. Rakousko podle něj musí přijmout všechny žádosti podané na jeho území nebo na jeho hranicích. Rakousko vzápětí uvedlo, že navzdory kritice z Bruselu začne limity od pátku uplatňovat.
Avramopulos v dopise zaslaném dnes rakouské ministryni vnitra Johanně Miklové-Leitnerové napsal, že zavedení denního stropu na počet přijímaných žadatelů o azyl „by bylo zcela evidentně v rozporu s rakouskými závazky“, které vyplývají z unijních právních norem a z mezinárodního práva.
Názor Evropské komise nesdílí expert na evropské právo Walter Obwexer. Pokud EK argumentuje tím, že Rakousko musí přijímat žadatele o azyl, tak se mýlí, tvrdí Obwexer. Podle něj komisí zmíněná ustanovení nezakotvují povinnost udělovat azyl, nýbrž jen nedovolují posílat žadatele o azyl do nebezpečných zemí. A jelikož sousední Slovinsko nebezpečnou zemí není, Vídeň podle Obwexera pravidla neporušuje.
Obwexer nesouhlasí také s argumentací EK, že by Rakousko nemělo uprchlíky nechat jít dál do země jejich výběru. Kdyby se mělo toto pravidlo dodržovat, nesměli by migranti podle něj dojít do Rakouska ani přes Chorvatsko a Slovinsko. Vídeň se od pátku chystá omezit počet migrantů, které pustí přes rakouské území, na 3200 osob denně.
Podle unijních pravidel má imigrant požádat o azyl v první zemi, ve které se ocitne na území EU. Pokud imigranti žádají o azyl jinde než v první zemi, mohou být deportováni.
Rakouský kancléř Werner Faymann před dnešním začátkem summitu EU v Bruselu rozhodnutí své vlády stanovit maximální počet denně přijímaných žádostí o azyl obhajoval. „Trváme na tom. Není myslitelné, aby Rakousko přijímalo žadatele o azyl za celou Evropu,“ řekl. Aby kvůli rakouskému postupu nevznikla na západním Balkáně humanitární katastrofa, musí podle Faymanna začít po vzoru Vídně, Berlína a Stockholmu konečně i ostatní evropské země uprchlíky přijímat.
Za celý loňský rok požádalo v Rakousku o azyl asi 90.000 lidí, od začátku letošního ledna to ale bylo podle AFP už asi 11.000 žádostí.
Evropská komise podle svého předsedy Jeana-Claudea Junckera nyní zkoumá, zda je rakouské rozhodnutí v souladu s evropským právem. Trend, kdy v Evropě přibývá hraničních kontrol se mu prý ale nelíbí.
Miklová-Leitnerová ve středu oznámila, že Rakousko na své jižní hranici v budoucnu umožní denně nejvýše osmdesáti migrantům podat žádost o azyl. Dnes k tomu podle agentury Reuters dodala, že limit bude od pátku zaveden bez ohledu na kritiku z Bruselu. Pro agentury APA dnes ministryně také uvedla, že Rakousko neleží na vnějších hranicích EU, a tudíž není první bezpečnou zemí pro migranty. Pokud by se dodržovalo toto pravidlo, nemuselo by podle ní Rakousko zavádět limity.