Dekomunizace Ukrajiny. Místo Leninovy ulice budou mít Lennonovu
Mazání sovětské minulosti
V šestitisícovém městečku Kalyny na východní Ukrajině se obyvatelé rozhodli, že už nechtějí mít Leninovu ulici a přejmenovali ji na ulici Johna Lennona. Kalyny tak následuje zbytek Ukrajiny v procesu dekomunizace. Informovalo o tom RFE/RL.
Obyvatelé ukrajinských měst a vesnic mohou navrhovat sami nové názvy ulic a náměstí. Jméno člena slavných Beatles však vybral sám Hennadiy Moskal, hlava Zakarpatské oblasti, kam Kalyny patří. Kromě této ulice přejmenoval dalších devět ulic v oblasti a odvolává se přitom na tzv. dekomunizační zákony. Změnu zaznamenaly už i Google maps.
Podle RFE/RL figuruje mezi novými jmény v ukrajinských ulicích i československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk či ukrajinský politik Edmund Bachynsky. Moskal oznámil toto rozhodnutí za přelomové nejen na Zakarpatsku, ale v celé Ukrajině.
Není ale sám, Ukrajinský institut národní paměti už také navrhl přejmenovat Moskevskou ulici v Kyjevě na ulici Stepana Bandery, kontroverzního ukrajinského nacionalisty.
Dekomunizace Ukrajiny začala minulý rok, když prezident Petro Porošenko v květnu podepsal balíček zákonů, který požaduje odstranit všechny komunistické památky, které neodkazují k druhé světové válce, a přejmenovat veřejná místa, která dosud nesou sovětské názvy.
Ředitel Ukrajinského institutu národní paměti Volodymyr Vyatrovych uvedl, že díky dekomunizaci má společnost poprvé po 25 letech svobody šanci otevřeně diskutovat o minulosti. „Je to důležité, abychom pochopili, co bylo dobře a co bylo špatně,“ uvedl. Některým Ukrajincům se to však nelíbí. Říkají, že ne všechno, které nějak odkazuje k sovětské minulosti země, musí být nutně zničeno.