Na Marsu je voda. Tekoucí a hodně slaná, oznámila NASA
Přelomový objev
Na Marsu je tekoucí voda, což zároveň zvyšuje pravděpodobnost existence života na rudé planetě. Předpoklad, že na Marsu je přítomna voda i v tekoucím skupenství, dnes potvrdili vědci z NASA. Soudí tak z kanálů vytvořených na úbočích hor a sezónně proměnlivé přítomnosti minerálů. Voda má být mnohem slanější, než v pozemských mořích.
NASA objev oznámila v pondělí během tiskové konference s názvem „Tajemství Marsu rozluštěno“. Důkazem mají být snímky povrchu rudé planety, na nichž jsou vidět kanály na svazích, které měla způsobit během relativně vyšších letních teplot právě tekoucí voda.
Tyto kanály se podle NASA objevují na několika místech Marsu vždy, když se teplota dostane nad -23 °C a opět zmizí, když se ještě více ochladí. Teploty na Marsu se totiž pohybují hluboko pod bodem mrazu. Navíc je na planetě tak nízký atmosférický tlak, že se kapalina začne rychle vařit.
.@NASA announces evidence found of water flowing on #Mars http://t.co/XWnAIWECMC pic.twitter.com/A2u4kgI9xB
— The Telegraph (@Telegraph)
28. Září 2015
NASA použila při vyhodnocování snímku spektrometr, který umožňuje zkoumat prvkové chemické složení látky či objektu na bázi měření odraženého světla. Výsledky ukázaly, že tmavé kanály obsahují zbytky hydratovaných solí, což potvrzuje, že při jejich vzniku musela hrát významnou roli právě tekoucí voda.
Přítomnost hydratovaných solí také znamená, že voda na Marsu by byla velmi slaná. Obsah soli ve vodě by byl výrazně vyšší, než je ve vodě mořské. Navíc by se nejednalo o chlorid sodný, tedy kuchyňskou sůl, ale o perchloráty (soli kyseliny chloristé).
Time-lapse of Palikir Crater shows how streaks extend and darken during warmer months on Mars http://t.co/B7OU9EgfPw pic.twitter.com/ObEdYIiP8Q
— NYT Science (@NYTScience)
28. Září 2015
Ty se na Zemi objevují například v chilské poušti Atacama, kde NASA často provádí testy právě proto, že podmínky jsou zde podobné těm na Marsu. Některé perchloráty mají schopnost zabránit zmrznutí tekutin i při teplotě -70 °C.
Pokud by na Marsu byla skutečně tekoucí voda, výrazně by se tak také zvýšila pravděpodobnost existence života na Marsu. V tekoucí vodě by totiž mohly být přinejmenším určité druhy mikrobů.