Američanka v Rusku pomáhala nadaci, deportovali ji do Prahy

Ohrožení bezpečnosti Ruska?

Američanka v Rusku pomáhala nadaci, deportovali ji do PrahyNOVÉ 1
Svět
Michaela Cápová
Sdílet:

V Rusku žila od roku 2004. Později se tam provdala za ruského občana a porodila dceru. V srpnu letošního roku však byla Američanka Jennifer Gasparová z Petrohradu v podstatě deportovaná. Jako důvod ke zrušení jejího povolení k pobytu uvedly úřady ohrožení bezpečnosti Ruska. ,,Je to směšné obvinění,“ říká Gasparová, která nyní pobývá v Praze.

Na začátku srpna obdržela Jennifer Gasparová dopis zaslaný ruskou Federální migrační službou. Na jeho základě jí bylo oznámeno, že původně prodloužené povolení k pobytu do února roku 2015, jí vyprší ještě ten den. Žena se okamžitě odvolala.

Během soudních slyšení se migrační služba odvolávala na tajnou korespondenci s Federální bezpečnostní službou. Ta tvrdila, že je deportace Gasparové založena na zákoně o statusu cizinců. Povolení k pobytu může být zrušeno v případě, kdy cizí občan podporuje násilné změny ústavního pořádku Ruské federace nebo ohrožuje bezpečnost Ruska svými aktivitami, píše se v článku nadace Front Line Defenders.

Zahraniční agent porušující zákony Ruska

,,Nechápu, z čeho mě obviňují. Pro své nařčení nepředložili žádné důkazy,“ uvedla pro deník ECHO24.cz Jennifer Gasparová. Soudkyně zamítla jak možnost zveřejnit domnělé důkazy, tak možnost předvolání odpovědných představitelů bezpečnostní služby. Při závěrečném slyšení dne 21. srpna potvrdil soud rozhodnutí migračního úřadu. Gasparová však využije možnosti odvolání a případ tak bude předán městskému soudu.

Jennifer Gasparová pracuje jako konzultantka pro nevládní organizace působící v Rusku, které se zabývají například právy dětí nebo AIDS. Zato její manžel Ivan Pavlov, právník a obhájce lidských práv, je předsedou rady nadace při Institutu pro svobodný rozvoj informací. Tato nezávislá nevládní organizace bojuje za větší transparentnost vlády a poskytování pravidelného veřejného monitorování činnosti státních představitelů.

Institut je přitom pod dlouhodobým dohledem ruských úřadů. V posledních dvou letech jej prošetřovaly dvě inspekce. Úřady mu dále vytýkaly, že některé příspěvky na webu institutu mohou být považovány za potenciálně politické. Později byl institut varován, že v důsledku svých aktivit může být zaregistrován jako "zahraniční agent". Hrozby se vyplnily a od 27. ledna roku 2014 dle oficiálního oznámení porušuje institut svou činností zákon, proto je klasifikován jako "zahraniční agent".

Američanka ve společnosti disidentů

Jennifer Gasparová nalezla po odchodu z Ruska útočiště i se svou pětiletou dcerou v Praze. ,,Pro rozhodnutí odjet do Prahy jsme existovaly dva důvody: Zaprvé jsem pro zdejší organizaci CEELI nedávno konzultovala nějaké projekty a zadruhé trval můj muž na přijatelné vzdálenosti od Petrohradu, aby mohl pokračovat ve své práci,“ vysvětluje Američanka.

Ivan Pavlov je ještě v Rusku a organizuje stěhování majetku rodiny. V plánu nicméně má mezi oběma státy pendlovat: vždy po tři týdny chce být s rodinou, zbylý týden v měsíci pracovat z Petrohradu. Můj manžel je velmi oddaný své práci a cítí zodpovědnost za své zaměstnance, ozřejmuje manželovo rozhodnutí Jennifer Gasparová.

Rodina zamýšlí zůstat v Praze minimálně do konce roku. Jennifer Gasparová se svěřuje, že se v Praze cítí uvolněně, tak jako už dlouho ne. Američanka dále uvádí, že ji lidé z CEELI chtějí seznámit s aktivními disidenty v Praze, třebaže sama neví, co to znamená být disidentem a stejně tak si není jistá, jestli jím je. ,,Každopádně mám pocit, že budu ve velmi “nóbl“ společnosti,“ říká s nadsázkou.

Čtěte také: Ruští policisté a žalobci odevzdali pasy. Pro cestu potřebují povolení

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz