Na Eurovizi vystoupil i Islámský stát: Ahoj Evropo, tady přicházíme
Izraelská parodie
Ahoj Evropo, tak tady jsme! zpívá chlapecká „teroristická“ skupina ABBU z Islámského státu v komediální izraelské show ‚Eretz Nehederet‘ (Překrásná země). Čtyři vousatí mladíci stylizovali své pěvecké vystoupení jako parodii na Eurovision Song Contest. Na pódiu zpívají o tom, jak se islám šíří Evropou a své vystoupení zakončí s maketami useknutých lidských hlav v rukách. Jeden z nich je přitom opásaný výbušninami.
V úvodu videa moderátorka s výrazným francouzským přízvukem představuje kapelu ABBU, odkazující na legendární švédskou ABBA, slovy: „V Eurovision Song Contest jsme vždycky chtěli mít více písní, více států. A tento rok mám tu čest představit vám nového účinkujícího – Islámský stát!“
Následuje střih a do sálu plného fanoušků mávajících vlajkami evropských států, ale také černými vlajkami Islámského státu, vstupují čtyři muži stylizovaní do image vousatých džihádistických bojovníků: mají na sobě černé oblečení doplněné o barevné šátky a kšiltovky.
Chytlavý song, který má na YouTube za méně než týden přes půl milionu shlédnutí, se strefuje do ideologie teroristické organizace Islámský stát a zmiňuje několik hrozivých teroristických útoků, které v posledních letech zasáhly evropská velkoměsta.
„Ahoj Evropo, tady přicházíme. Čekali jsme na to tisíc let. Přicházíme k vám. Berlín, Londýn, Paříž i Estonsko, kdekoliv je. Pozdrav islám. No tak, ať můžeme začít párty. Mávej s naší vlajkou, pokud tedy nejsi buzna. V tom případě pro tebe máme klec. Jen se ukaž!“ zpívají členové kapely ABBU, kteří na konci písně vytáhnou makety uřezaných lidských hlav.
Oficiální pravidla soutěže Eurovision Song Contest zakazují jakékoliv politické či podobně motivované písně, projevy nebo gesta, soutěžící však pravidelně vystupují s písněmi, které jsou plné politických odkazů. Například letošní ročník soutěže vyhrála ukrajinská zpěvačka Jamala s písní “1944“, která je věnována krymským Tatarům deportovaným sovětským režimem za druhé světové války. Ukrajinci chápou píseň jako protest proti násilnému záboru ukrajinského poloostrova Krym Ruskem na jaře roku 2014.