Objevená planeta je nadějná pro život. Jen je trochu daleko
Další vesmírný objev
Dosud jako nejnadějnější k životu označovali astronomové planetu Proximu b či nedávno objevený systém planet Trappist-1. Minulý týden však vědci překvapili novou exoplanetou, která se nachází 39 světelných let daleko, je jen o něco větší než Země a zřejmě má podmínky k životu. Studii uveřejnili ve vědeckém časopise Nature.
Na novou exoplanetu, která se nazývá LHS 1140b, přišel tým z Harvardovy univerzity vedený Jasonem Dittmannem, s nímž pracovaly i evropské observatoře a další vědecká centra po celém světě. Vědci znají velikost, hustotu i stáří nové planety.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
LHS 1140b je 1,4krát větší než Země, má průměr přibližně 18 tisíc kilometrů. Její hmotnost je však téměř sedmkrát vyšší než u naší planety, vědci se tak domnívají, že jde o kamennou exoplanetu s hustým železným jádrem.
Nově objevená planeta obíhá v obyvatelné zóně kolem slabého červeného trpaslíka, který leží v souhvězdí Velryby. Červení trpaslíci jsou chladnější i menší než Slunce, takže LHS 1140b získává mnohem méně energie než Země. Exoplaneta je zřejmě 5 miliard let stará.
Podle vědců zde existuje šance, že je na planetě atmosféra a kapalná voda – tedy nezbytné podmínky pro život jak ho známe my. Astronomové se domnívají, že planetu kdysi pokrývala žhnoucí láva, protože červení trpaslíci vydávají při svém vzniku mnohem více záření. Láva mohla do atmosféry vypustit tolik vodní páry, že při uklidnění a zchladnutí červeného trpaslíka mohla pokrýt planetu kapalnou vodou.
„To je ta nejúžasnější exoplaneta, kterou jsem viděl za posledních deset let,“ řekl Dittmann podle Cosmos Magazine. „Nemohli jsme doufat v lepší cíl pro nejobtížnější úkol vědy – najít důkaz o životě mimo Zemi,“ dodal.