Právo ukončit ‚naplněný život‘. Holandsko chce rozšířit dostupnost eutanazie
Důstojná smrt?
Nizozemská vláda chce navrhnout zákon, který by legalizoval asistovanou sebevraždu pro lidi, kteří mají pocit, že jejich život se naplnil, ale nutně nejsou nevyléčitelně nemocní. Nizozemsko bylo první zemí, která legalizovala v roce 2002 eutanazii, ale jen pro pacienty, u kterých se má za to, že trpí nesnesitelnou bolestí bez naděje na vyléčení, napsala agentura Reuters.
V dopise parlamentu ministři zdravotnictví a spravedlnosti uvedli, že podrobnosti je třeba ještě vypracovat, ale že lidem, kteří mají dobře promyšlený názor, že jejich život je již naplněný, musí být za přísných a pečlivě vypracovaných kritérií umožněno ukončit život způsobem, který je pro ně důstojný.
Návrh pravděpodobně vyprovokuje kritiky, kteří tvrdí, že nizozemská praxe eutanazie se již rozšířila za hranice, které byly původně zamýšleny. A dále říkají, že se termín „nesnesitelné utrpení“ používá nejen pro lidi s nevyléčitelnými nemocemi, ale také pro některé s duševním onemocněním nebo demencí.
Eutanazie má širokou podporu v nizozemské společnosti a případy eutanazie rostou každoročně dvouciferným procentním tempem. Žádá ji stále více pacientů a více lékařů je ochotno ji uskutečnit. V roce 2015 bylo v zemi zaznamenáno 5516 případů eutanazie, což bylo 3,9 procenta všech úmrtí v zemi.
Čtěte také: První dítě podstoupilo eutanazii v Belgii. O smrt požádalo samo
Ministryně zdravotnictví Edith Schippersová v dopise napsala, že stále více starších lidí si přeje, aby se mohli rozhodnout o konci svého života. Nový systém by tak měl být omezen pouze na ně. Neuvedla však, jaká bude věková hranice. Zákon bude obsahovat také bezpečnostní mechanismy, včetně ověření třetí stranou, zhodnocení a dohled.
Návrh přichází jako překvapení, protože komise, která měla zvážit myšlenku, zda rozšířit současnou politiku ukončení života, dospěla k závěru, že to není potřeba. Ministři s tím však nesouhlasí.
Návrh zákona by měl být po konzultacích s lékaři, etiky a dalšími odborníky vypracován do konce roku 2017.