Ruského disidenta Dadina krutě týrají ve vězní
Mučení, bití, znásilňování
V ruských médiích se objevil dopis odsouzeného občanského aktivisty Ildara Dadina, který líčí kruté podmínky věznění v táboře na severu Ruska a obviňuje dozorce z mučení. Dadin byl loni v prosinci prvním ruským disidentem, který byl potrestán s využitím kontroverzní novely trestného zákoníku zpřísňující postih za opakovanou účast na nepovolených demonstracích.
Ruský aktivista byl odsouzen na tři roky vězení, odvolací soud mu snížil trest o půl roku. Po vynesení verdiktu byl transportován do Seležského vězeňského tábora v Karélii, kde si mimo jiné odpykával trest i bývalý ropný magnát Michail Chodorkovskij.
Dadinův dopis byl adresován jeho manželce a na veřejnost se dostal přičiněním disidentovy advokátky. Bezprostředně po příjezdu do vězení prý byl Dadin okamžitě převezen do trestní cely, kdy byl systematicky bit a mučen.
Příslušníci vězeňské stráže ho údajně věšeli za spoutané ruce a používali krutou metodu takzvaného waterboardingu, kdy simulovali vězňovo utopení. Waterboarding používali při výsleších američtí dozorci ve věznici Guantánamo na Kubě, kam byly internovány osoby podezřelé z terorismu.
„Pokud bití, mučení a znásilňování nepřestane, nepřežiji déle než týden,“ napsal v dopisu manželce Dadin. Obává se o svůj život, protože bachaři budou chtít zabránit dalším stížnostem.
Použití násilí proti Dadinovi dokonce potvrdilo i vedení ruské věznice, podle něhož bylo proti údajně vzpurnému vězni použito fyzické násilí a „speciální prostředky“. Mluvčí ruské vězeňské služby ale tuto informaci odmítl potvrdit.
Skandál vedl ruský Vyšetřovací výbor, ruskou obdobu americké FBI, k rozhodnutí zahájit vyšetřování poměrů v Seležské věznici. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov prohlásil, že Dadinův případ si zaslouží „tu největší pozornost“. O dopisu ruského disidenta byl údajně informován prezident Vladimir Putin.