Nedotknutelný Šlachta a jeho konfidenti se živými spisy
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a jeho šéf Robert Šlachta mají ve společnosti specifické postavení. Během éry antikorupční hysterie se z něj díky speciálním vztahům s některými médii stal jeden z hlavních symbolů neohroženého boje proti kriminalitě v nejvyšších patrech moci. Jeho glorifikaci nedávno dotáhl Šlachtův parťák z velkých zásahů, olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan. Z vyšetřování případu Olomouc, v němž šlo o propojení policejních špiček na regionální byznys a politiku odstavil Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), která by měla vyšetřovat všechny zločiny policistů. „Upřímně vám řeknu, že na základě informací, které jsme získali, mám už dnes z útvarů, které by to mohly vyšetřovat, důvěru jen k ÚOOZ,“ řekl tehdy Ištvan pro Týdeník Echo.
Teď přišel Radiožurnál se zprávou, že dlouholetý informátor Šlachtova útvaru, brněnský podnikatel původem z Bosny Alfin Arifovič využíval informací ze spisů ÚOOZ k vydírání podnikatelů a politiků, kteří v těch kauzách figurují. Arifoviče obvinil v říjnu právě GIBS spolu s důstojníkem Šlachtova útvaru kvůli korupci. Policista ÚOOZ je obviněn z přijímán úplatků a zneužití pravomoci úřední osobě, Arifovič z podplácení. Radiožurnál s odvolání na nejmenované zdroje upozorňuje, že u Arifoviče se při domovní prohlídce našlo větší množství materiálů z ÚOOZ.
Radiožurnál v reportáži přidává vlastní investigativní příběh, postavený na rozhovorech s podnikateli, které měl Arifovič vydírat právě přes své vazby a informace z ÚOOZ. Generální inspekce zatím Arifoviče z vydírání přes policejní dokumenty neobvinila.
Arifovič zároveň působí patrně jako informátor ÚOOZ. Zná se i se šéfem útvaru Robertem Šlachtou. „Nepopírám, že pana Arifoviče znám. Naše kontakty byly čistě pracovní a osobně jsme se neviděli a nejsme v žádném kontaktu již několik let,“ přiznal Šlachta. „Nemám zdání, zda a případně jaké záznamy pan Arifovič má a odkud je případně získal. Pokud by to, na co se ptáte, byla skutečně pravda, pak by se věcí měla zabývat GIBS. Já takové informace nemám a nevím ani o žádném případu úniku informací z našeho útvaru,“ uvedl Šlachta v písemném vyjádření pro Radiožurnál.
K případu je samozřejmě potřeba přistupovat s velkou obezřetností, stejně jako k dalším policejním kauzám, které stojí na únicích z vyšetřovacích spisů. Některé složky policie zjevně vedou mezi sebou souboje a úniky do médií využívají jako součástí propagandy.
U současného podezření, s nimž přišel Radiožurnál, je ale nápadné mediální a politické ticho. Od Radiožurnálu převzali zprávu jen Echo24.cz, Blesk a Lidovky.cz. Ještě zajímavější je ale politické ticho. K vážnému podezření kolem protimafiánského útvaru se nevyjádřil nikdo z vládních špiček. Když šlo před měsícem o kritiku GIBS, přispěchal hned s razantními výroky Andrej Babiš a po čase se přidal premiér Sobotka i ministr vnitra Chovanec. A šéf inspekce Ivan Bílek pod veřejným tlakem za pár dní rezignoval.
Šlachta má naopak jakýsi zvláštní druh nepsané imunity. Jak pokud jde o média, tak o politiky. Podezření, které přinesl Radiožurnál je přitom velmi vážné. Pokud se k informátorům ÚOOZ (které znal osobně i šéf útvaru Šlachta) dostávali živé spisy a oni je pak využívali k nátlakům, nejde o selhání jednoho policisty, ale o systémové selhání útvaru.
Informátorem ÚOOZ, který měl nadstandardní vztahy s jeho vyšetřovateli, především se Šlachtovou pravou rukou Markem Foglarem, býval i Andrej Babiš.
Po podezření kolem obviněného Alfina Arifoviče, by si vztahy a proud informací mezi ÚOOZ a jeho konfidenty zasloužil hlubší prověření. To by měla udělat právě GIBS. Jenže, jak když je dehonestovaná a Šlachta glorifikovaný? Veřejné vyznění střetu se zdá být předem jasné.
ÚOOZ se přitom nemůže v poslední době vykázat zrovna přesvědčivými výsledky. Kauza Jany Nečasové, kdy Šlachta spolu Ištvánem složili vládu, dospěla místo velkého odhalení mocenského propojení s kmotry ke stíhání za darovací daň z kabelek.
U pražského městského soudu právě běží proces Oleo Chemical, který přitahuje pozornost účastí šíbra Iva Rittiga v roli obviněného. Jeden z obžalovaných, Jaroslav Kubiska, který se rozhodl pro roli spolupracujícího obviněného v naději na nižší trest, ve čtvrtek přiznal, že pozval další z obviněných na schůzku s policistou Šlachtova ÚOOZ, kde jí měl policista nabídnout peníze, když bude spolupracovat. ÚOOZ se podle šéfa Roberta Šlachty k těmto tvrzením nebude vyjadřovat.
Vztahy Šlachty s jeho konfidenty působí z toho, co víme, jako docela divoké. To zatím nijak neohrožuje jeho nedotknutelnost. S Andrejem Babišem ho pojí dobré vztahy a ostatní si na něj netroufnou do chvíle, kdy nějaký případ, který bude ukazovat na systémové selhání útvaru dorazí přinejmenším do stádia obžaloby. Doba, kdy se z exponovaných míst odcházelo už při podezřeních, je zjevně dávno pryč.