Válková nestíhá. Sobotka bude chtít vysvětlení

odklad zákona

Válková nestíhá. Sobotka bude chtít vysvětlení 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Spory, hádky a opakované problémy s podřízenými. To je podle politiků napříč spektrem hlavní příčina toho, že ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) nestíhá svou práci. Ve sněmovně zatím nemá žádný zákon. A teď žádá po premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) několikaměsíční odklad pro předložení nového zákona o státním zastupitelství. Může ale narazit. Předseda vlády chce znát důvody.

Návrh zákona o státním zastupitelství, zásadní justiční normu a jednu z priorit koalice, má Válková podle legislativního plánu vlády předložit v září. Jak ale zjistil server Česká justice, ministryně o víkendu podepsala žádost o odklad. Zákon chce kolegům ve vládě představit až na konci roku.

„Zatím si nejsem vědom toho, že bych od paní ministryně dostal takovou žádost na to, abychom odložili příslušný termín. Pokud o to požádá, budu chtít znát důvody, které vedou k odložení této novely. Připravuje se už řadu let,“ reagoval v pondělí pro deník ECHO24.cz premiér Sobotka.

„Diskuze k zákonu o státním zastupitelství v nové sněmovně ještě vůbec nebyla. Ani nezačala. Že je ministerstvo spravedlnosti zcela zjevně paralyzováno a zabývá se jen samo sebou, to je jasné. Pořád jen čekáme, jestli ministryně už něco udělá,“ říká poslanec Benda.

Ten podle svých slov ví o složitosti celé diskuze, ale má pocit, že hlavní otázky jsou zřejmé. „Nechci předjímat svoje stanovisko v této věci. Nejprve chci slyšet argumenty paní ministryně Válkové, pokud takovou žádost skutečně do vlády pošle,“ dodává ministerský předseda.

'Válková promrhala čas a neudělala nic'

Snaha o odložení normy spojuje proti ministryni sněmovnu. Podle zástupců jednotlivých stran je důležité normu podobného významu pořádně prodebatovat a odložení tak nebudou bránit. Jedním dechem ale dodávají, že už mohli mít celou diskuzi dávno za sebou, kdyby se Válková věnovala své práci.

Přípravu zákona o státním zastupitelství měla pod Válkovou na starost její náměstkyně Hana Marvanová. Ta ale po sporech s ministryní musela z resortu odejít a příprava zákona se tak ještě zdržela.

„Diskuze k zákonu o státním zastupitelství v nové sněmovně ještě vůbec nebyla. Ani nezačala. Že je ministerstvo spravedlnosti zcela zjevně paralyzováno a zabývá se jen samo sebou, to je jasné. Pořád jen čekáme, jestli ministryně už něco udělá,“ přibližuje aktuální situaci ve sněmovně třeba Marek Benda z ODS. „Je bez diskuze, že kdyby ministerstvo fungovalo, jak má, tak ministryně zvládne zákon předložit včas. Už na něm bylo v minulých měsících dost odpracováno,“ dodává exministr spravedlnosti a současný europoslanec Jiří Pospíšil (nestr. za TOP 09), který chtěl normu prosadit v Nečasově vládě.

Válková: „Ono to tak není. Do připomínkového řízení samozřejmě už šly některé návrhy, ale Poslanecká sněmovna je skutečně nedostala, a vy dobře víte, lépe nežli já, že např. zákon o státním zastupitelství se vám nepodařilo prosadit.“

Jenže tentokrát ani zdaleka nejde jen o klasickou opoziční rétoriku. Podobné problémy s nečinností Válkové totiž mají i její koaliční partneři.

„Zákon takovéto důležitosti je třeba probrat co nejdůkladněji. Na tom se s paní ministryní shodneme. Ale čas na to byl na ministerstvu už téměř půl roku. Jenže byl promrhaný hádkami a ministryně neudělala nic. Nezaznamenal jsem o tom tématu zatím žádnou diskuzi, žádný seminář,“ říká expert sociálních demokratů na spravedlnost Jan Chvojka.

Podle poslanců zatím Válková do sněmovny nepředložila jediný zákon. I proto, že ji zaměstnávaly věčné diskuze s podřízenými. To ale ministryně odmítá.

„Ono to tak není. Do připomínkového řízení samozřejmě už šly některé návrhy, ale Poslanecká sněmovna je skutečně nedostala, a vy dobře víte, lépe nežli já, že např. zákon o státním zastupitelství se vám nepodařilo prosadit. A nejsem si jista, jestli, i kdyby nepadla vláda, byste toho úspěchu docílili v roce 2013,“ bránila se ministryně kritice opozičních poslanců ve sněmovně 18. června.

Ačkoliv rozhodnutí Sobotky zatím nepadlo, straničtí experti už počítají s tím, že se návrh zákona bude ve sněmovně dopodrobna probírat ještě předtím, než ho Válková pošle do vlády. Šéf ústavně-právního výboru Jeroným Tejc z ČSSD už proto ministryni nabídl, že k tématu státního zastupitelství uspořádá odborný seminář. Na něm by diskutovali nejen poslanci, ale i senátoři a odborná veřejnost.

Válková už se kvůli normě dostala do sporu s olomouckým vrchním státním zastupitelstvím. To ministryni v dopise, o němž informovala Česká justice, vyčetlo třeba plánované posilování pravomocí Nejvyššího státního zastupitelství tím, že vznikne jediný protikorupční speciál. A zdá se, že pokud Válková od Sobotky dostane odklad, státní zástupce do přípravy normy vtáhne o poznání výrazněji. To se ale nelíbí ODS, kterou tvrdě zasáhla kauza Nagyová.

„Když toto téma chtějí někteří státní zástupci zpolitizovat, jak jsme byli v minulosti svědkem, tak s v Poslanecké sněmovně dáme velký pozor, abychom tu jejich moc ještě neposilovali,“ předesílá Benda.

Více o aktuálním vývoji v kauze Jany Nagyové čtěte: Kauza Nagyová: Nečasova žena jen s podmínkou. Stíhání Pohůnka zastaveno

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz