Zahalené muslimky mají až pětkrát nižší šanci získat práci, tvrdí studie
DISKRIMINACE NA TRHU PRÁCE?
Pokud v Německu zažádá o práci žena, která má muslimsky znějící jméno a nosí na hlavě šátek, má téměř pětkrát menší šanci, že bude pozvána k pohovoru, než etnická Němka. Vyplývá to ze studie, kterou vypracovala ekonomka Doris Weichselbaumerová z univerzity v Linci, píše německý list Die Welt.
Ekonomka v rámci studie rozeslala téměř 1500 fiktivních životopisů německým firmám. V životopisech vždy uváděla totožné údaje o dosaženém vzdělání, dosavadní praxi a dalších důležitých parametrech. Lišily se ale fotky a také jména fiktivních uchazeček – v části životopisů o práci žádala žena s německým jménem, v další části žena s turecky znějícím jménem a ve třetí se o zaměstnání ucházela žena s turecky znějícím jménem, navíc vyfocená v hidžábu.
Z reakcí firem podle Die Welt vyplynulo, že žena s německým jménem, byla pozvána k pohovoru celkem v 19 % případů. V případě ženy s turecky znějícím jménem to bylo o něco méně, a sice 13,5 % případů. Žena s turecky znějícím jménem vyfocená v hidžábu potom byla k pohovoru přizvána pouze ve 4 % případů. Jinými slovy – etnická Němka má podle studie téměř pětkrát vyšší šanci získat práci než muslimská žena, která nosí šátek.
Tento poměr se podle listu lišil u různých profesí. Například v případě účetní musela žena s turecky znějícím jménem rozeslat až 7,6krát více životopisů než Němka. V případě sekretářek musela žena s tureckým jménem rozeslat 3,5krát více životopisů.
V Německu se k islámu podle odhadů hlásí více než 4 miliony lidí. Významnou část německých muslimů tvoří Turci, kteří sem přicházeli po druhé světové válce. Do sousední spolkové republiky loni přišel více než jeden milion uprchlíků, kteří pocházeli povětšinou z muslimských zemí.
Otázka soužití s muslimy se v zemi v poslední době stala velkým tématem a částečně se promítá i do volebních výsledků, kdy protiimigračně zaměřená Alternativa pro Německo získává zastoupení ve stále více zemských sněmech.