Praha žije Karlem IV. Při mši byla vystavena i Svatováclavská koruna

700. výročí narození Karla IV.

Praha žije Karlem IV. Při mši byla vystavena i Svatováclavská korunaAKTUALIZUJEME 1
Domov
Echo24
Sdílet:

V zaplněné svatovítské katedrále na Pražském hradě se dnes konala mše k 700. výročí narození Karla IV. Za účasti prezidenta Miloše Zemana a dalších nejvyšších představitelů státu i zástupců starých panovnických rodů Evropy ji sloužil kardinál Dominik Duka.

Při bohoslužbě byla vystavena Svatováclavská koruna a obřadní Svatováclavský meč. Zasloužil se o vlast, řekl Zeman v proslovu o Karlu IV. v parafrázi zákona o zásluhách prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Zeman v krátkém proslovu označil Karla IV. za největší osobnost českých dějin. „Karel IV. se zasloužil o svoji i naši společnou vlast,“ řekl prezident.

Panovník podle něj učinil z Českého království na tehdejší poměry bohatou a prosperující zemi, sídlo kultury a vzdělanosti a dal českým zemím mezinárodní kredit. „Karel IV. byl geniální architekt, či spíše urbanista,“ řekl Zeman. Zmínil také jeho rozšiřování zemí Koruny české spíše diplomacií než vojenskou aktivitou.

Bohoslužby se účastnili tři zástupci evropských panovnických rodů: lucemburský velkovévoda Jindřich I., monacký kníže Albert II. a lichtenštejnský dědičný princ Alois.

Přítomni byli mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a další členové vlády, předsedové Senátu i Sněmovny, vysocí církevní představitelé, zástupci univerzit, armády či samospráv.

Zeman: Masaryk se zasloužil o stát, Karel IV. o naši vlast

Miloš Zeman ve svém stručném projevu při slavnostní bohoslužbě zdůraznil roli Karla IV. při posilování Českého království. Jeho slovy šlo o největší českou osobnost.

„Karel IV. převzal vládu v neutěšených, dalo by se říci chaotických, poměrech. (...) Nelze zapomenout na to, že Karel IV. byl i geniální architekt, či spíše urbanista, a památky na jeho práci v této oblasti nacházíme nejen v Praze do dnešních dnů. Spíše svojí diplomacií než vojenskou aktivitou dokázal rozšířit hranice zemí Koruny české, takže například po připojení Braniborska byl Berlín malou vesničkou v rámci Českého království,“ prohlásil ve svém projevu.

Setkali se i s lucemburským velkovévodou

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) při dnešním setkání s lucemburským velkovévodou Jindřichem zdůraznil zájem České republiky na nebyrokratickém fungovaní Evropské unie a na tom, aby se unie nerozdělovala na západ a východ. Mluvili spolu také o nebezpečí nacionalismu a potřebě důsledně hájit hodnoty liberální demokracie.

„Hovořili o historických vazbách obou zemí, hospodářské spolupráci a mnoha aktuálních evropských otázkách. Tématem byla i migrační krize, situace v Sýrii a zkušenosti s praktickým fungováním EU,“ uvedl Ayrer. Velkovévoda Jindřich přijel do ČR na oslavy 700. výročí narození římského císaře a českého krále Karla IV. z rodu Lucemburků.

V hospodářské oblasti je Lucembursko pro Česko podle sídla firem čtvrtým nejvýznamnějším zahraničním investorem, vyplývá ze statistik České národní banky. Významnými lucemburskými investory jsou například firmy v elektrotechnickém průmyslu, lihovarnictví a stavebnictví, připomněl mluvčí vlády.

Lucemburský velkovévoda Jindřich se v pátek setkal s prezidentem Milošem Zemanem a převzal mezinárodní Cenu Karla IV. určenou osobnostem, které svým kulturním, vědeckým nebo politickým dílem dosáhly evropského či univerzálního významu a přispěly jím k pozitivnímu směřování současné civilizace. Cenu společně udělují Univerzita Karlova a hlavní město Praha, velkovévoda Jindřich je jejím šestým laureátem.

Čtěte také: Summit 1364: Jak Karel IV. zařizoval bezpečnost Evropy

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články