Ruský miliardář zakládá vesmírný národ
Stane se sci-fi skutečnosti?
Ruský miliardář Igor Ašurbejli plánuje založit první stát ve vesmíru. Jeho plánem je vytvořit mezinárodně uznávaný stát, který se bude nacházet na oběžné dráze Země. Tento stát se má jmenovat Asgardia. K prvnímu projevu státní suverenity Asgardie má dojít v 12. září 2017, kdy Ašurbejli hodlá vyslat na zemskou oběžnou dráhu první satelit. O projektu informuje server CNN.
Že se nejedná o skromný projekt, nasvědčuje i jméno plánovaného „vesmírného národa“. Asgardia se jmenuje podle mýtického domova norských bohů Asgardu. K dlení na nebesích se může přihlásit kdokoliv, než se však výpravy na oběžnou dráhu opravdu dočká, může uběhnout pěkná řádka let.
Igor Ašurbejli, který celý projekt financuje, ohlásil na tiskové konferenci tento měsíc, že Asgardia se zatím bude snažit demonstrovat svoji existenci vytvořením sítě satelitů, na kterých budou uloženy informace občanů Asgardie. První má být vypuštěn 12. září a ponese označení Asgardia-1. Ty tak budou mimo dostupnost pozemských národů, které k těmto informacím nebudou mít přístup. V blízké budoucnosti má tedy Asgardie zůstat virtuálním národem, bez fyzických znaků, které mají všechny suverénní národy na zemi.
Přesto zájem o občanství ve virtuálním státě je značný. Podle CNN se o asgardskou státní příslušnost přihlásilo 500 tisíc lidí během tří týdnů. Ašurbejli poté zavedl přísnější podmínky žádosti o občanství. Počet žádostí poté klesl na 211 tisíc lidí.
Přestože zatím to vypadá, že Asgardie je spíše glorifikovanou databankou ve vesmíru, Ašurbejliho plány jsou úctyhodné. Ruský miliardář ázerbájdžánského původu chce během roku 2018 požádat o plnohodnotné členství v OSN. Mezitím plánuje uspořádat volby do asgardského parlamentu a založit velvyslanectví v co nejvíce zemích. Státní zřízení Asgardie má být konstituční monarchie, s Ašurbejlim jako králem. Politické strany nemají existovat.
Podle webových stránek „Vesmírného národa Asgardia“ má celý projekt tři cíle. Zaprvé zajistit vesmírný mír, zadruhé chránit zemi před vesmírnými nebezpečími, jako jsou například meteority, a zatřetí zkoumat vesmír. Za tímto účelem mají někdy v budoucnu vzniknout i vesmírné stanice na oběžné dráze. CNN uvádí, že první let na stanici by se měl uskutečnit za osm let. Ašurbejli je však na stránkách Asgardie mnohem zdrženlivější a uvádí, že k vytvoření vesmírných stanic někdy v budoucnu dojde.
Igor Ašurbejli studoval v Ázerbajdžánu, kde v roce 1988 založil svoji první firmu Socium. V devadesátých letech se přestěhoval do Moskvy, kde se mu podařilo stát jedním z hlavních hráčů v ruském vědeckém průmyslu. V roce 2010 obdržel Ruskou státní cenu za vědu a technologie. Dnes je předsedou komise vesmírné vědy při organizaci UNESCO.