V Německu vyjde Mein Kampf. Pobouřeni jsou Židé i ministři
Bible nacismu
V dubnu uplyne 70 let od smrti Adolfa Hitlera a s tím vyprší i autorská práva na nacistickou bibli. Chystaná komentovaná verze Mein Kampfu bude mít přes dva tisíce stran a vydá ji mnichovský Institut pro soudobé dějiny na konci ledna 2016. Proti vydání se silně postavili lidé, co přežili holocaust i bavorští ministři.
Po 30. dubnu 2015, kdy uběhlo sedmdesát let od Hitlerovy smrti, přejdou práva na Bavorsko, které v minulých letech odmítalo jen uvažovat o vydání Hitlerovy knihy. Bavorsku ale v prosinci práva vyprší. Historici z mnichovského Institutu pro soudobé dějiny s tím počítali a už několik let připravují dvoutisícové vydání, které bude rozdělené na dvě části. Svazky budou obsahovat více než 5 tisíc odborných komentářů, které mají zvrácenou rasistickou argumentaci knihy vyvracet. ,,To, co vydáváme, je anti-Hitlerův spis,“ řekl šéf ústavu Andreas Wirsching týdeníku Zeit. Samotný Hitlerův ,,Můj boj“ bude zabírat 780 stran.
Reissuing of Mein Kampf in #Germany http://t.co/7BOqZFeZcF pic.twitter.com/U8f0dZWu5e
— ✡MAGID מגיד ✡ (@idf1980israel)
26. Únor 2015
I přes to je pro přeživší holocaustu a židovskou komunitu opětovné vydání knihy nepřípustné. ,,Tato kniha je kniha zla. Je tím nejhorším antisemitským pamfletem, který se stal manuálem pro holocaust,“ řekl Arthur Charlotte Knobloch, mluvčí židovské komunity v Mnichově. Proti vydání knihy se postavil i bavorský ministr spravedlnosti, který se nechal slyšet, že každou edici nechá důkladně přezkoumat.
Čtěte také: Vydavatel Hitlerových projevů nebude potrestán
Naopak ministr kultury mnichovský institut podporuje s tím, že text ovlivnil německé i světové dějiny a je důležitý pro výchovné účely. Historici, kteří na knize pracují, tvrdí, že zákaz knihy jen posiluje zájem mezi neonacisty a antisemity. Kromě komentářů Mein Kampf vyjde i s rozsáhlou úvodní studií, která chce zjistit, co Hitlera při psaní ovlivnilo a z jakých zdrojů vycházel.
Podle kritiků, bez ohledu na podobu nové edice, vydání knihy povzbudí neonacisty v celém Německu a podpoří znovuzrození zrůdy, která způsobila smrt 11 milionů lidí. ,,Jsem absolutně proti vydání Mein Kampfu i s kritikou jejích pasáží. Může snad někdo protiargumentovat Ďáblovi? Dokážete vyvrátit tvrzení člověka jako je Hitler?“ reagoval Levi Salomon, mluvčí berlínského židovského Fóra pro demokracii a proti antisemitismu.
Čtěte také: VIDEO: Pošlete Mein Kampf, na Ukrajině je vyprodaný
V Česku vydal Mein Kampf v roce 2000 Michal Zítko. Za nekomentované vydání dostal nejprve podmínku, které byl ale později zproštěn.