Pieta za Jana Palacha. U Rudolfina má další pomník
Vzpomínka na Jana Palacha
Památku Jana Palacha, který se před 47 lety upálil na protest proti rezignaci společnosti na sovětskou okupaci, si v sobotu připomínají lidé v Praze i na dalších místech. V metropoli byl odhalen pomník na Alšově nábřeží. U Národního muzea uctili Palachovu památku také premiér Bohuslav Sobotka a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.
Pomník s názvem Dům matky a Dům syna tvoří dvě přibližně šestimetrové geometrické plastiky, z hranatého soklu vycházejí plameny. Světlá představuje postavu syna-světlonoše a tmavá trpící matku. Autorem je americký sochař a architekt českého původu John Hejduk. Jedná se již o třetí ztvárnění jeho díla.
Pomník doplňuje pamětní deska s básní amerického spisovatele Davida Shapira Pohřeb Jana Palacha. Napsal ji v roce 1969 na základě novinové zprávy o Palachově činu a sama se stala inspirací Johnu Hejdukovi.
Uctít památku přišli také Bohuslav Sobotka a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Zúčastnily se pietní akce před Národním muzeem, kde u památníku zapálili svíčky. Podle Sobotky se Palach pokusil svým činem vyburcovat lidi, aby se nastupující normalizaci nevzdávali, a to i přesto, že se mu to zřejmě nemohlo podařit.
Palachova obrovská odvaha je inspirací,když v životě sbíráme sílu,abychom se postavili proti zlu či nespravedlnosti. pic.twitter.com/kVc60QxzvH
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka)
16. Leden 2016
„Celá tehdejší mladá generace si v sobě nesla i vzpomínku na Jana Palacha a jeho obětavý, tragický a hrdinský čin,“ řekl Sobotka. Dienstbier dodal, že Palachův čin připomíná, že je potřeba pečovat o hodnoty, jako je svoboda a demokracie a ochrana lidských práv.
Upálení Jana Palacha si připomínají lidé na řadě dalších míst. Již v pátek uspořádala několik pietních akcí platforma Bez komunistů.cz. V sobotu se konal pietní akt před Palachovým rodným domem ve Všetatech.
Student pražské filozofické fakulty Palach se pět měsíců po okupaci Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy 16. ledna 1969 na Václavském náměstí polil hořlavinou a zapálil. „Na protest proti všemu, co se tady děje. Proti nesvobodě slova a tisku. Říkejte to všem,“ popsal svou motivaci v nemocnici, kam byl převezen s těžkými popáleninami.
Zemřel o tři dny později 19. ledna ve svých dvaceti letech a jeho pohřeb v Praze o šest dní později se stal velkou manifestací za svobodu a demokracii. Smutečního průvodu Starým Městem se tehdy zúčastnilo na 200 000 lidí.