Slunce zčernalo. NASA zveřejnila snímek obří skvrny na Slunci
Koronární díra
Na povrchu Slunce se objevila obrovská černá skvrna. Zachycuje ji snímek amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) pořízený první den roku 2015. Velká tmavá oblast na jižním pólu Slunce se odborně nazývá koronární díra. Je to část sluneční korony s výrazně nižší teplotou a hustotou.
„Slunce zahájilo rok 2015 s obrovskou koronární dírou poblíž jižního pólu,“ komentovali snímek vědci z NASA. Poprvé takový jev zdokumentovali astronauti na počátku 70. let.
With no fireworks on the sun, 2015 starts w/ a coronal hole near the south pole: http://t.co/ofIYN8QsVb @NASASunEarth pic.twitter.com/mjVhodlBlR
— NASA (@NASA)
2. Leden 2015
Koronární díry jsou u obou pólů Slunce. Vznikají, když od povrchu hvězdy odlétají částice, místo toho, aby se udržely u něj. Právě částice, které magnetické pole udrží u Slunce, se vlivem obrovské teploty rozžhaví a září. V dírách je tohoto solárního materiálu málo, a proto mají nižší teplotu a jeví se tmavší. Vědci ovšem dosud neznají přesnou příčinou toho, proč vznikají.
Čtěte také: NASA v pohotovosti: planetu Mars zasáhne ocas komety
Velikost děr a jejich tvar se proměňují a mohou být viditelné pět let nebo i déle. Procesy, které provázejí existenci koronárních děr, využívají vědci při snaze lépe pochopit a předpovídat vesmírné počasí.