Čínské hvězdy točí v Praze valentýnskou romanci
ČERVENÁ KNIHOVNA
Na příštího Valentýna půjdou zamilovaní Číňané na filmovou romanci, která se odehrává v Praze. Právě ji u nás natáčí hvězdná režisérka a herečka Xu Jinglei. Čínská produkce tady utratí 60 milionů korun.
Film „Jen my víme kde“ má být devadesátiminutovou reklamou na Prahu. Štáb nejúspěšnější čínské režisérky se bude pohybovat hlavně na Malé straně a Starém městě. Mezi konkrétními lokacemi jsou Most Legií, Mánesův most, Rudolfinum, Filozofická fakulta, Malostranské nábřeží, Klárov, Kampa nebo nábřeží Vltavy.
Zatímco americké produkce si běžně vozí na výpravu vlastní lidi, Číňané spoléhají na českého architekta Milan Býčka a slovenskou kostýmní výtvarnici Katarínu Hollou. Oba získali Českého lva za Hořící keř. Na filmu se bude podílet i český skladatel Varhan Orchestrovič Bauer. Náklady na natáčení v Praze vycházejí na tři miliony dolarů (přibližně 60 milionů korun), štáb tvoří z šedesáti procent Češi.
Hvězdy, které tady neznáme
Premiéra v Číně je naplánovaná na příští rok, příhodně na den svatého Valentýna. Natáčení potrvá do poloviny srpna a začalo v úterý, o čemž Xu Jinglei informovala svoje fanoušky na Instagramu. Produkce odhalila i fotku, kde si režisérka s herci připíjí na lodi s výhledem na Čechův most a Pražský hrad.
Čtětě také: Indové jedou točit do Česka. Inspirovali se u Cruise a Diaz
Oblíbená režisérka, scenáristka a herečka autorsky debutovala v roce 2003 oceňovaným snímkem My Father And I. Například za romantickou komedii Go Lala Go!, kde hrála ženu balancující mezi vztahem a kariérou, získala v roce 2010 ceny za nejlepší film a nejlepší režii na festivalu čínského filmu v Los Angeles. Celkově její snímky v domácích kinech vidělo skoro 100 milionů lidí.
Druhou asijskou hvězdou, jejíž potenciální účast ve filmu hodně řešila čínská média, je zpěvák Wu Yi Fan řečený Kris. Proslavil se jako idol z kapely EXO a Jen my víme kde je jeho filmovým debutem.
Televizní turisti
Jaký vliv na turismus můžou mít asijští filmaři, ukázal v roce 2005 jihokorejský seriál Milenci v Praze. Už předtím měli Jihokorejci českou metropoli rádi, ale v posledních letech je pro ně druhou nejoblíbenější destinací po Paříži. Pravděpodobně tomu napomohly i zamilované scény z Karlova mostu.
Jistou rivalitu Paříže a Prahy ukazuje i film Jen my víme kde. Scénář byl totiž původně psán s myšlenkami na Eiffelovu věž a Vítězný oblouk.
Červená knihovna z Prahy
Hlavní hrdinkou romantického příběhu je čínská dívka Jin Ying, která se po smrti své milované babičky a nečekaném rozchodu se snoubencem rozhodne začít od nuly a odjede studovat do Prahy, kde ve 40. letech žila její babička. Ve víru studentského života se Jin Ying spřátelí s čínským mladíkem, přezdívaným „Punk“, který v Praze pobývá již léta. Stará se o matku a sestru, hraje na violoncello a sní o místě v symfonickém orchestru. Při pátrání po stopách ze života své babičky Jin Ying získá ztracený dopis, adresovaný právě babičce Chen Lanxin a podepsaný Ralfem. Záhadou opředený příběh Chen Lanxin a Čecha Ralfa v retrospektivách provází celé vyprávění. Postupně vychází najevo, že přes nevyhnutelné odloučení si Chen a Ralf zůstali nadosmrti věrni. Z Ralfova dopisu vyplývá, že v centru Prahy existuje tajné místo, kde se s Chen scházeli. Tam Ralf stále téměř denně chodí, vzpomíná a čeká na svou lásku. Jin se zde se stařičkým Ralfem nakonec setká. V slzách dojetí si oba vypovědí své části příběhu.