Zemřel „kancléř sjednotitel“ Helmut Kohl. „Měl jsem ho rád,“ řekl Klaus
Úmrtí
Ve věku 87 let zemřel dnes ve svém domě v Ludwigshafenu bývalý německý kancléř Helmut Kohl. Potvrdil to jeho právní zástupce Stephan Holthoff-Pförtner. Velikán německé poválečné politiky stál v čele spolkové vlády 16 let, tedy déle než kdokoliv jiný. Muž, který je považován za velkého Evropana a sjednotitele Německa, se výrazně zasloužil i o zlepšení česko-německých vztahů.
Bývalý předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) měl dlouhodobě zdravotní problémy. Na veřejnosti vystupoval v posledních letech již jen zřídka. Jeho zdraví se zhoršilo v roce 2008, kdy po operaci kolena upadl a utrpěl poranění mozku. Na veřejnosti se poté objevoval v kolečkovém křesle.
Wir trauern. #RIP #HelmutKohl pic.twitter.com/oabr1NoWim
— CDU Deutschlands (@CDU) 16. června 2017
„Truchlíme. #RIP #HelmutKohl,“ napsala na twitteru CDU a připojila fotografii svého bývalého předsedy, kterého v roce 1998 ve funkci vystřídal současný ministr financí Wolfgang Schäuble a následně nynější kancléřka Angela Merkelová. Právě Kohl si všiml v devadesátých letech mladé východoněmecké političky Merkelové a výrazně přispěl k jejímu vzestupu do nejvyšších pater politiky.
A právě Merkelová se v zářijových volbách do Spolkového sněmu bude snažit Kohla napodobit a počtvrté za sebou zvítězit v parlamentním hlasování. To se vedle Kohla povedlo už jen prvnímu poválečnému kancléři Německa Konradu Adenauerovi (CDU). I dobu jeho úřadování ale Kohl mezi lety 1982 až 1998 překonal, díky čemuž se mu někdy přezdívalo „věčný kancléř“. Ještě delší dobu – 25 let – strávil v čele CDU.
Na jeho vedení této strany se vedle řady úspěchů bude ale vzpomínat i kvůli aféře jejího financování, která ji na konci 90. let výrazně poškodila. Proti exkancléři se tehdy postavila i „Kohlova dívka“, jak se dříve přezdívalo Angele Merkelové.
Světoví politici vyjadřují soustrast
Na bývalého kancléře se ale bude – jak naznačují první reakce německých i evropských politiků – vzpomínat především v dobrém. Jednak jako na velkého Evropana, který i velkorysým financováním z německé strany výrazně přispěl k prohloubení evropské integrace, jednak jako na muže, který se zřejmě jako nikdo jiný zasloužil o znovusjednocení Německa, když se mu o něm po pádu komunismu ve východní Evropě podařilo přesvědčit i dlouho skeptické představitele Sovětského svazu.
„Zemřel skutečně velký Němec a především velký Evropan,“ napsal na twitteru německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel (SPD). „V Helmutu Kohlovi jsme ztratili velkého Evropana,“ uvedl v podobném duchu kandidát sociálních demokratů na kancléře Martin Schulz. „Přes všechny stranické hranice a rozdílné politické názory vzdává sociální demokracie Helmutu Kohlovi respekt a uznání za jeho životní politické dílo,“ podotkl dále.
„Odchází věčný kancléř a velký Evropan. Jeho zásluhy o německé sjednocení zůstávají,“ poznamenal Christian Lindner, šéf svobodných demokratů, tedy strany, která byla léta koaličním partnerem konzervativní unie CDU/CSU vedené Kohlem.
Byl to muž, kterého považuji za jednu z největších vůdčích osobností poválečné Evropy,“ uvedl v prohlášení exprezident Bush senior. „Stejně jako mnoho dalších, kteří byli svědky nevýslovné zkázy a bídy této (poválečné) doby, nenáviděl Helmut válku,“ uvedl americký exprezident. Někdejší německý kancléř podle něj svůj život věnoval posilování demokratických institucí v Německu, ale i mimo něj.
Kohl byl „jedním z velkých přátel v mém životě“, napsal 93letý bývalý prezident USA, který nese společně s Kohlem zásluhu na sjednocení Spolkové republiky s Německou demokratickou republikou v roce 1990. „Helmut byl skála, silná a stabilní,“ dodal Bush.
Evropská komise truchlí
K smrti kancléře se vyjádřil i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. „Helmut Kohl naplnil evropský dům životem a to nejen proto, že stavěl mosty na západ i na východ, ale také proto, že nikdy nepřestal navrhovat ještě lepší plány pro budoucnost Evropy,“ uvedl Juncker v tiskové zprávě napsané v němčině. Kohla označil za „blízkého přítele“, „spojence“ a „velkého Evropana“.
„Bude nám chybět, neboť on byl Evropa,“ napsal Juncker. Bez Kohla by podle předsedy Evropské komise nevznikla mimo jiné společná evropská měna euro. „Od začátku pochopil, jaký politický a hospodářský význam, jakou neocenitelnou hodnotu a šarm jednotná měna pro náš kontinent má,“ uvedl Juncker.
Evropa podle něj byla pro Kohla vždy „mírovým projektem“ a nikoli pouhou hospodářskou záležitostí.
Německou jednotu, „za kterou mu vděčíme jako nikomu jinému“, vnímal Kohl podle šéfa Evropské komise jako „součást evropského projektu“. Přitom vždy podle něj dbal i na názor menších zemí.
„Přál bych si dnes stejnou odvahu, trpělivost a rozhodnost, abychom se stejně neochvějně jako Helmut Kohl potýkali s evropskými výzvami,“ dodal Juncker.
Na uctění památky Helmuta Kohla nechal předseda EK spustit na půl žerdi vlajky Evropské unie na budovách evropských institucí.
Vyjádření českých politiků
Na twitteru kondolovali i první čeští politici. „Zemřel Helmut Kohl. Čest jeho památce! Kéž by se v Evropě znovu objevila trojice státníků jako byl on, F.Mitterand a M.Thatcherová,“ napsal šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.
„Helmut Kohl byl jedním z největších státníků Evropy poslední čtvrtiny 20. století,“ uvedl Klaus ve vyjádření pro ČTK. Kohl byl podle něj přesvědčeným zastáncem sjednocení Evropy jako obrany proti případným válkám. „Zejména jemu vděčí Evropa za zavedení eura, což byl pro něho navýsost politický projekt, na jehož ekonomické náklady nebral zřetel,“ uvedl Klaus.
Velmi si vážil toho, že Kohl dokázal pochopit pozici ČR vůči Německu, a že proto spolu připravili a podepsali česko-německou deklaraci, která se nesoustředila na minulost, ale na budoucnost. „Byl vždy svůj. Nebylo snadné ho ovlivnit, své názory dokázal po dlouhá desetiletí v evropské a světové politice prosazovat,“ podotkl Klaus. „Měl jsem ho rád,“ dodal.
Zemřel Helmut Kohl.Čest jeho památce! Kéž by se v Evropě znovu objevila trojice státníků jako byl on,F.Mitterand a M.Thatcherová.
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) 16. června 2017
„H.Kohl patřil mezi mimořádné politiky celoevropského významu.Těší mě, že jsem mu mohl osobně poděkovat za pád Berlínské zdi a železné opony,“ tweetoval ministr kultury Daniel Herman.
H.Kohl patřil mezi mimořádné politiky celoevropského významu.Těší mě, že jsem mu mohl osobně poděkovat za pád Berlínské zdi a železné opony.
— Daniel Herman (@DanielDherman) 16. června 2017
Kohl se narodil v roce 1930. Na přelomu 60. a 70. let byl ministerským předsedou spolkové země Porýní-Falc. Byl nejdéle vládnoucím německým kancléřem a výrazně se zasloužil o sjednocení Spolkové republiky s bývalou Německou demokratickou republikou (NDR). Je proto přezdíván „kancléřem sjednotitelem“.