Polská opozice dál žádá odchod šéfa Sejmu. Premiérka ji kritizuje

PROTESTY V POLSKU

Polská opozice dál žádá odchod šéfa Sejmu. Premiérka ji kritizujeNOVÉ
Demonstrace v Polsku (17. 12. 2016) Foto: Foto: Twitter / Kamil Giemza ‏/ @GiemzaKamil
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Polská opozice kvůli současné politické krizi v zemi stupňuje tlak na odvolání předsedy dolní komory parlamentu. Opoziční politici v pondělí na maršálka Sejmu Marka Kuchcińského podávají trestní oznámení kvůli pátečnímu hlasování o rozpočtu, před nímž skupina poslanců zablokovala jednací sál. Prezident Andrzej Duda se po rozsáhlých víkendových demonstracích v pondělí kvůli řešení situace sejde se zástupci vlády. Premiérka Beata Szydlová opozici obvinila z vyvolávání nenávistné kampaně zaměřené na zpochybnění volebních výsledků.

Nejsilnější opoziční strana Občanská platforma (PO) viní Kuchcińského z porušení zákona, jehož se podle ní dopustil tím, že povolil hlasování o rozpočtu mimo jednací sál, kde opozice blokovala řečnický pult. „Maršálek překročil své pravomoci, když poslal svou ochranku proti poslancům,“ citovala v pondělí polská agentura PAP poslance PO Cezaryho Tomczyka. Podle něj se Kuchciński provinil proti jednacímu řádu Sejmu. Kuchciński zabránil jednomu z opozičních poslanců pokračovat v jednání sněmovny, protože k řečnickému pultu přišel s transparentem „svobodná média“. Právě tento krok rozpoutal zmíněnou blokádu.

Šéf dalšího opozičního uskupení Moderní Ryszard Petru v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Zet řekl, že pondělek je posledním dnem k vyřešení současného konfliktu, jinak vláda ztratí legitimitu a měly by následovat předčasné volby.

Skupina oponentů současné konzervativní vlády strany Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí pokračuje v blokádě poslaneckého jednacího sálu, kde chce v případě potřeby setrvat až do dalšího zasedání plánovaného na 11. ledna. Stoupenci opozice chystají po víkendových protestech další demonstraci proti krokům PiS, které označují za nedemokratické.

Kromě rozpočtu jsou příčinou současného vyhrocení napětí i navrhovaná nová pravidla práce novinářů v Sejmu, která zamezují natáčení uvnitř jednacího sálu. Skupina médií kvůli návrhu v pátek bojkotovala přenos z rozpočtového jednání Sejmu.

Premiérka Szydlová v rozhovoru otištěném v pondělním vydání týdeníku wSieci uvedla, že poslední události se vymykají všem normám. „Je to vlna nenávisti, která se rozlévá, všudypřítomnost agresivity… to je jednoduše snaha o svržení vlády a zvrácení výsledku voleb,“ řekla.

Kriticky se k protestům stavějí i další členové polské vlády. Ministr zahraničí Witold Waszczykowski v pondělí novinářům řekl, že opozici nejde o dodržování demokratických principů, ale že jen hledá záminku k vyvolání masových protestů. „(Opozice) nedokáže přijmout fakt, že po 14 měsících u moci a přijetí náročných reforem ukazují průzkumy veřejného mínění velký náskok vládnoucí strany,“ řekl šéf polské diplomacie s odkazem na ankety, které straně PiS přisuzují asi pětatřicetiprocentní podporu a více než desetibodový náskok před konkurenčními stranami.

Podle předsedy PO Grzegorze Schetyny se k některým krokům vlády postavil v neděli kriticky i prezident Duda, který je bývalým členem PiS a většinou nemá ani proti kontroverzním rozhodnutím vlády námitky. Dudův mluvčí v pondělí Schetynovi vzkázal, že jeho požadavek na uspořádání společné schůzky s předsedou PiS Jaroslawem Kaczyńským prezident nevyslyší.

Kaczyński, který je nyní v Polsku vnímán jako nejvlivnější politik, dorazil do prezidentského paláce ve 13:00, jednání se vedle něho a Dudy účastní ještě Kuchciński.

Čtěte také: Poláci v ulicích. Demonstruje se pro i proti vládě

Drama ve Varšavě. Demonstranti blokovali parlament

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články