Školy po studentech medicíny žádají povinné očkování, jinak prý nemohou studovat
DISKUZE O OČKOVÁNÍ
České univerzity i střední školy začínají prosazovat vyhlášku, o níž není jasné, jestli ji vláda Petra Fialy zase nezruší. Po studentech zdravotnických a podobných oborů, kteří se účastní praxí, vyžadují povinné očkování, v opačném případě hrozí ukončením studia. Opatření škol se řídí pozměňovací vyhláškou o očkování proti infekčním nemocem, kterou vydalo ministerstvo zdravotnictví těsně před koncem vlády Andreje Babiše. Nový kabinet se sice staví proti povinné vakcinaci, vyhláška ale platí dál.
Povinnost by se podle dosavadního znění vyhlášky měla týkat lidí na 60 let a také takzvaných profesních skupin, tedy armády a aktivních záloh, policie a městských strážníků, hasičů včetně dobrovolných, celníků, zdravotníků, studentů medicíny a zdravotnických škol a dalších zaměstnanců zdravotnických zařízení nebo pracovníků v zařízeních sociálních služeb.
Opatření rektora o povinném očkování – UJAK by newsroom on Scribd
Jednotlivé školy podle toho už začaly svými opatřeními studenty do očkování. „Na základě vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č. 466/2021 ze dne 7.12.2021 vydávám tímto následující opatření rektora obsahující informace o povinném očkování proti nemoci covid-19 pro studenty bakalářských studijních programů Speciální pedagogika a Resocializační a penitenciárni pedagogika,“ stojí v rozhodnutí rektora Univerzity Jana Amose Komenského, které má redakce k dispozici. Povinnost mají studenti oboru splnit do 28. 2. 2022, protože od března mají být podle vyhlášky všichni dotčení naočkovaní.
Ředitelé středních škol vnímají vyhlášku jako problém. Z jejich vyjádření vyplynulo, že důvodem je zejména neochota řady studentů, případně jejich zákonných zástupců k očkování. Někteří žáci chtějí podle nich kvůli vyhlášce, která má platit od března, studium i ukončit. Nicméně většina žáků uvedených škol je očkována. Ředitelé vakcinaci doporučují a s řešením situace u neočkovaných, kteří by bez vakcíny proti koronaviru nemohli na praxi, vyčkávají, protože podle nich se „mění situace každý den“.
„Vím, že o problematice ještě bude jednat vláda,“ uvedla ředitelka Střední zdravotnické školy a Vyšší odborná školy zdravotnické v Plzni Ivana Křížová. Podle ní škola počká do poloviny ledna a pak se bude eventuálně řídit nařízeními. S tím, že řada rodičů nemusí s očkováním dětí souhlasit, by ale pro školu podle Křížové vyvstaly potíže.
Problémem je, že neočkovaní studenti by nemuseli dokončit studium. „Skutečně platí, že neočkovaní žáci a studenti příslušných oborů by bez očkování nesměli na praxi a bez praxe by nemohli dokončit školu,“ řekl mluvčí Královéhradeckého kraje Dan Lechmann. Kraj podle něj zatím vyčkává, jak to s vyhláškou dopadne, a ředitelé zdravotnických škol nabádají studenty k očkování.
Odpor k povinnému očkování
Současná vláda proti povinnému očkování vystupuje dlouhodobě, naposledy to zopakoval o víkendu premiér Fiala. Ohledně vyhlášky o povinném očkování, kterou připravila předchozí vláda, Fiala řekl, že debata o ní bude ještě pokračovat. Za racionální označil diskusi o očkování pro profesní skupiny, které vakcinaci požadují. S očkováním vybraných věkových skupin Fiala nadále nesouhlasí. Co kabinet s platnou vyhláškou provede, ale není jasné.
Své odpůrce má vyhláška rovněž mezi lékaři či politiky. Takzvaná Iniciativa 21 v úterý představila petici, která se proti povinnému očkování vymezuje. Petici „za zdraví, svobodu v medicíně i společnosti a za respektování ústavně zaručených práv a svobod“ podepsalo do úterních 13:30 asi 8300 osob. Mezi úvodními signatáři jsou zejména lékaři a právníci, mezi jinými epidemiolog Jiří Beran nebo emeritní přednosta kardiocentra IKEM Jan Pirk.
Beran k tomu řekl, že s novými variantami viru nastal posun mezi skupinami lidí, kteří jsou více ohrožení vážným průběhem covidu-19. Za nejzávažnější rizikové faktory považuje obezitu a cukrovku. „Obézní čtyřicátník ale teď neví, že je ohrožená skupina,“ uvedl. Podle něj by tak očkování mělo být cílené na tyto rizikové. Zástupci iniciativy také uvedli, že nezpochybňují, že těmto lidem může očkování i zachránit život. Iniciativa se ale domnívá, že kvůli tlaku na povinné očkování lidé budou dotčené profese opouštět. Zejména zdravotních sester nebo pracovníků v domovech seniorů je už v současné době nedostatek, obsadit se nedaří ani tabulková místa strážníků nebo policistů.
Úmysl obrátit se kvůli vyhlášce na Ústavní soud oznámila minulý týden skupina senátorů. „Vyhláška dále rozděluje už tak polarizovanou společnost, nehledá jiné cesty řešení velkého problému a je naprosto nevymahatelná,“ vysvětlil Jiří Růžička, místopředseda Senátu. Ústavní stížnost podle něj podepsali senátoři napříč frakcemi, nikoli však kvůli tomu, že by byli odpůrci očkování. Téměř všichni navrhovatelé stížnosti očkováni jsou, dodal. Dlouhodobě proti je třeba také SPD Tomia Okamury.