S Kremlem za zády. Putinův zeť dostal v bance miliardu dolarů

Podnikání v Rusku

S Kremlem za zády. Putinův zeť dostal v bance miliardu dolarůNOVÉ
Putinova dcera Jekatěrina a její manžel Kirill Šamalov Foto: Foto: RFE/RL
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Vladimír Putin poutá v poslední době pozornost světových médií zejména kvůli konfliktům na Blízkém východě či Ukrajině. Nejsou to ovšem pouze mocenské hry, které stojí v souvislosti s hlavou Ruska za zmínku. Agentura Reuters odhalila identitu jeho zetě Kirilla Šamalova, muže, který po svatbě s prezidentovou dcerou dosáhl na půjčku od významné ruské banky, a později se díky ní stal miliardářem.

Téměř pohádkový příběh spokojené rodiny začal roku 2013 utajenou svatbou v jednom z horských hotelů nedaleko Petrohradu. Právě v tomto opuštěném resortu se vdávala Putinova mladší dcera Jekatěrina, rokenrolová tanečnice a vědkyně Moskevské státní univerzity. Za muže si brala Kirilla Šamalova tehdy slibného, nicméně nepříliš zámožného podnikatele. Státní úřady se vše pokoušely udržet v tajnosti. Prezident zřejmě nestál o přílišnou publicitu, pro svého budoucího zetě už chystal dobré finanční zajištění.

„Strážní byli na každém rohu, nedovolili nikomu z přítomných přiblížit se k oslavám. Všichni jsme ale věděli o koho jde. Byl to Kirill a Putinova dcera Jekatěrina, kdo u nás oslavovali svatbu,“ vypověděla agentuře jeden z hotelových zaměstnanců. Svatbu prozradila i výzdoba, tvořená dvěma písmeny „K“ odkazujícím ke křestním jménům obou účastníků.

Čtěte také: Putinova utajená dcera: miliardářka, vědkyně, tanečnice rokenrolu

Kontakty na vládce Kremlu se Šamalovovi nakonec vyplatily. Díky schůzce s několika osobními Putinovými přáteli se mu podařilo přesvědčit ředitele jedné z ruských bank ke schválení půjčky pro svou osobu. Ačkoliv mladý podnikatel neměl za sebou žádná aktiva, kterými by mohl ručit, dosáhl nakonec na úvěr jedné miliardy dolarů. Na vše dohlížel skrze své spolupracovníky nejen Putin, výraznou měrou přispěl i Šamalovův bratr, zasedající tehdy ve správní radě zmiňované banky.

Agentura Reuters o případu hovořila i s bývalým ministrem pro energetiku a současným opozičním poslancem Vladimírem Milovem. „Je extrémně složité zorientovat se v tomto bankovním systému. Není vůbec jasné za jakých podmínek byla vlastně půjčka sjednána. Ti lidé se snaží předat svou moc a kontakty další generaci,“ uvedl pro agenturu.

Byznysová chobotnice

Za získané peníze se prezidentův zeť rozhodl nakoupit akcie tehdy velmi slibně rostoucí ropné a petrochemické firmy Sibur. Pak už stačilo jen počkat, až se vložené peníze zhodnotí. Za osmnáct měsíců od této akvizice vzrostla hodnota Šamalovova podílu na 2,85 miliardy dolarů. Mladý boháč tak mohl opustit svou práci a věnovat se dále jen investování.

Kreml ovšem jakýkoli klientelismus či napojení na vládní struktury odmítá. „Putinovy dcery nejsou nijak spojeny s politikou či byznysem. Ten podnikatel, Šamalov, je veřejně známá osobnost. Pokud víme, všechny jeho aktivity se dějí striktně v mezích zákona Ruské federace. Jeho kariéra a podnikání leží daleko mimo zájmy Kremlu,“ prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Reuters ale v podrobném vyšetřování odhalila složitý řetězec vztahů nejen mezi prezidentem a čerstvým bilionářem, ale i dalšími kontroverzními postavami ruského podnikání. Do záhadného obchodu s akciemi Siburu byl údajně zapleten i Gennadij Timčenko, obchodník s ropou a blízký prezidentův přítel. Podle agentury ovšem vazby sahají ještě dále. V této souvislosti zmínila agentura zejména ruskou společnost Gazprom.

Čtěte také: Stovky Čechů se omlouvají Putinovi. Kvůli kritice za Ukrajinu i Sýrii

Studie: Putin nemá Parkinsona, ale ‚pistolnický postoj KGB‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články