Nemám ráda židáky, řekla Savčenková. Solidaritu si už nezaslouží, míní Fištejn
ukrajinská hrdinka ztrácí podporu
Ukrajinská poslankyně a válečná hrdinka Nadija Savčenková před několika dny vystoupila v ukrajinské televizi, kde nešetřila antisemitskými poznámkami. Židé podle ní ovládají Ukrajinu a je prý velký rozdíl mezi Židy a „židáky“. Její chování od propuštění z ruského vězení jsou obestřeny kontroverzemi a podivnými výroky. Jak pro server Echo24 řekl publicista Jefim Fištejn, mnozí lidé, kteří ji během věznění podporovali, jsou nyní z jejího vystupování rozčarovaní.
Savčenková svými výroky nedávno zaskočila při rozhovoru pro ukrajinskou televizi 112 i samotného moderátora. „Nemám problém s Židy. Mám problém s židáky,“ řekla Savčenková, podle které Židé ovládají 80 procent Ukrajiny a přitom jich jsou v zemi jen 2 procenta. Když se jí moderátor zeptal, jací židé konkrétně Ukrajinu ovládají, opáčila: „Pokud se podíváte na příjmení, máte tu Grojsmana (ukrajinský předseda vlády – pozn. red.), Valtsmana, to je příjmení prezidenta Porošenka, Tymošenkovou…“
„Porošenko – Valtsman? To je poprvé, co o tom slyším,“ reagoval evidentně zaskočený moderátor. Savčenková však je přesvědčená, že Ukrajinu nyní neřídí „lidé s ukrajinskou krví“, což je prý důvod, proč se mají lidé špatně. Naprosto však vyloučila, že by byla antisemitkou. „Nejsem antisemitka. Nejsem ani rasistka. Především respektuji člověka jako takového,“ uvedla.
Podle publicisty Jefima Fištejna jde jen o opakování antisemitských pověr. „Je to opakování učebnicových antisemitských mýtů. Ta pověra, že celá bolševická vláda se skládala zhruba z 80 procent ze Židů, byla prostě lež. To už dělali sověti. Vždy, když chtěli zaútočit obecně na Židy, začali brát mistry ruské kultury a hledali tam jejich původní jména. Nevím ale, jestli chtěli odhalit jejich zákeřnost a nebo v podstatě lichotit Židům,“ uvedl pro Echo24 Fištejn.
„Vlnu solidarity si nezaslouží“
Publicista podle svých slov Savčenkovou také velmi podporoval, o to větší však je jeho rozčarování. Podle Fištejna si Savčenková takovou vlnu solidarity nezaslouží. „Mnozí z nás, včetně mě, jí velice fandili a drželi palce, protože to přece bylo nelidské. Ona nebyla vinna z toho, z čeho ji vinili – že naváděla dělostřeleckou palbu na ruské novináře. Prostě potřebovali ukázkový, demonstrativní proces, což se Rusům povedlo. Nezáleželo na tom, jestli je Ukrajinka nebo Ruska, v její prospěch se vyjádřili různí činitelé kultury a další lidé, a mnozí z nich byli Židé. A ona teď hledá lidi židovského původu… To je známka toho, že ona si tu vlnu solidarity jako člověk nezaslouží,“ řekl pro Echo24 Fištejn.
Čtěte také: Savčenková v Praze: Budu jednat i s ďáblem, když jde o propuštění zajatců
Ukrajina podle Fištejna, který se narodil v Kyjevě a má židovské kořeny, ohromně postoupila dopředu a demokratizovala, výroky Savčenkové tak nepadají na úrodnou půdu ani doma. „Ukrajina obětovala asi deset tisíc lidí, kteří zemřeli ve válce, za to, aby si mohla zvolit západní orientaci. Přicházet dnes s něčím takovým je neuvěřitelná zaostalost, která vyřazuje Savčenkovou z normálního politického konkurenčního života,“ míní Fištejn. „Vlna odporu, kterou vyvolala svými výroky Savčenková, doufám svědčí o tom, že je ta společnost zralejší,“ dodal publicista pro Echo24.
Julija Tymošenková, kterou Savčenková kritizuje, přitom bývalou pilotku sama prosadila jako členku své strany Vlast. „A ta se odvděčuje tím, že odhaluje, že Tymošenková má nějaké židovské předky,“ řekl Fištejn, podle kterého je v dnešní době naprosto zpátečnické hledat u elit židovské předky. Straničtí kolegové Savčenkovou následně za svých řad vyloučili. Vyčítali jí nekolegiálnost, neschopnost diskuze a agresivní vystupování. Savčenková tvrdí, že odešla sama.
„Ve vztahu k Rusku se chovala nesmírně statečně, ale to přece vůbec neznamená, že není v hloubi duše antisemitka,“ uzavírá Fištejn. Zajímavé je, že Savčenkovou u soudu zastupoval advokát Mark Feigin, který je židovského původu.