Rusko posílá do Sýrie další bombardéry. Krvavá lázeň v Aleppu

VÁLKA V SÝRII

Rusko posílá do Sýrie další bombardéry. Krvavá lázeň v AleppuNOVÉ
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Rusko posílilo svou leteckou základnu v Sýrii a dopravilo tam několik bombardérů. Napsal to v pátek ruský list Izvestija, podle kterého je armáda připravena poslat i letadla na podporu pozemních operací. Na severu syrského města Aleppo mezitím pokračovaly intenzivní boje mezi povstalci na jedné straně a syrskou armádou a jejími spojenci na straně druhé. Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že za týden bojů na východě města zemřelo více než 330 lidí a dalších téměř 850 jich bylo zraněno. Dnešní nálety podle aktivistů usmrtily nejméně 12 lidí.

Na základnu Hmímím dorazila skupina ruských bombardérů Su-24 a Su-34. „Bude-li to zapotřebí, bude letectvo za dva až tři dny ještě posíleno. V jednotkách už byly vybrány letouny přímé vojenské podpory Su-25, které čekají na rozkazy velitelů,“ sdělil ruskému listu nejmenovaný armádní zdroj. Ruské ministerstvo obrany zprávu zatím nepotvrdilo. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že Rusko nedává operaci v Sýrii žádné časové omezení.

Moskva znásobila podporu syrské armády po kolapsu příměří, které americká a ruská diplomacie vyjednaly 9. září. Syrský režim spolu se spojenci minulý týden obnovil boje v povstalci drženém východním Aleppu.

Podle mluvčího Kremlu hlavním výsledkem ročního působení Ruska v Sýrii je to, že v Damašku není „ani Islámský stát, ani Al-Káida ani fronta An-Nusra“. Za nespolehlivé označil Peskov údaje, které o obětech zveřejňuje opoziční Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Podle ní při ruských vojenských operacích od loňska zahynulo přes 9000 lidí, z nichž asi třetina byli civilisté.

„Ukončete tu krvavou lázeň,“ vyzvali Lékaři bez hranic

Organizace Lékaři bez hranic (MSF) vyzvala syrský režim a Moskvu, aby ukončily „krvavou lázeň v Aleppu “. „Celé východní Aleppo se stalo ohromným terčem a civilisté tam prolévají krev,“ upozornil ředitel aktivit MSF Xisco Villalonga. Syrská vláda má podle něj skoncovat se „systematickým bombardováním“ města a Rusko jako její politický a vojenský spojenec má „zodpovědnost využít svého vlivu a zastavit boje“.

Nemocnice na východě Aleppa, které jsou ještě v provozu, podle MSF přijaly mezi 21. a 26. zářím 822 zraněných, z toho nejméně 221 dětí. Za tu dobu tam MSF napočítala 278 mrtvých, z toho 96 dětí. WHO v pátek oznámila, že od zahájení současné ofenzivy, tedy od minulého čtvrtka, ve východní části města padlo 338 lidí a dalších 846 jich bylo zraněno.

Podle doktora abú Vasíma, který řídí úrazovou nemocnici v Aleppu podporovanou MSF, „pacienti čekají, až ti druzí zemřou, aby se pro ně uvolnilo lůžko“. „Všechny jednotky intenzivní péče jsou přeplněné. Máme pouhé tři operační sály a jen včera (ve čtvrtek) jsme museli provést více než 20 velkých operací břicha. Nemocniční personál pracuje až 20 hodin denně, nemohou jen tak odejít domů a nechat lidi umírat,“ dodal Vasím.

Američané ve čtvrtek v souvislosti s údery na Aleppo uvedli, že zvažují ukončení rozhovorů s Ruskem na téma příměří v Sýrii. Takové diskuse podle ministra zahraničí Johna Kerryho nemají smysl za situace, kdy syrské a ruské letouny pokračují v bombardování.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov během pátečního telefonátu Kerrymu řekl, že Moskva je připravena zvážit další možnosti, jak normalizovat situaci v Aleppu. O telefonátu informovala ruská diplomacie.

Lavrov: Příměří porušuje An-Nusra

Dohoda o příměří, kterou před časem dojednaly USA a Rusko, byla podle Lavrova na východě Aleppa mnohokrát porušena bojovníky skupiny známé dříve jako fronta An-Nusra. Tato skupina si nyní říká Fronta dobytí Sýrie. Lavrov přitom obvinil Američany, že se jim nepodařilo odlišit od sebe teroristické skupiny a umírněnou opozici. An-Nusra „se tak může skrývat za jinými ozbrojenými opozičními skupinami, se kterými Washington spolupracuje,“ dodal ruský ministr.

Podle šéfa humanitárních operací OSN Stephena O‘Briena zhroucení americko-ruské spolupráce v Sýrii poškodí úsilí OSN dopravit do země humanitární pomoc. Velmoci by podle něj měly v Radě bezpečnosti OSN najít společnou vůli a zastavit probíhající krveprolití.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dnes oznámil, že OSN vytvoří vyšetřovací komisi, která se bude zabývat tragickým útokem na humanitární konvoj v severosyrské provincii Aleppo. Při náletu na kamiony s humanitární pomocí zahynuly dvě desítky lidí. Konvoj Červeného půlměsíce s humanitární pomocí byl zasažen minulý týden v pondělí u města Urm al-Kubra v severosyrské provincii Aleppo. USA i některé další země obvinily z útoku Rusko, které to odmítá.

Čtěte také: V Aleppu zuří nejhorší boje od začátku války. Syřané hledají v troskách mrtvé

Rusové odmítají stížnosti USA kvůli Aleppu. Jde prý jen o „citový výlev“

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články