Selektivní spravedlnost v podání státních zástupců

Dvojí metr žalobců

Selektivní spravedlnost v podání státních zástupcůTÝDENÍK ECHO 2
Domov
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Je to velmi nebezpečný rys, který provází českou politiku přinejmenším od roku 2011, ale pravděpodobně ještě déle. Kulminoval v roce 2013 při razii na Úřadu vlády. Státní zástupci z nejvyšších pater se stali aktivními hráči. Svými raziemi, zatýkáním, domovními prohlídkami a referováním o nich výrazně ovlivňují politiku. Stejně ji ovlivňují tím, že o jiných politicky zásadních případech naopak nereferují a jejich vyšetřování se bez výsledků táhne. Ať už by ta vážná podezření vyvrátili, nebo naopak potvrdili obviněním a obžalobou.

Článek byl publikován v Týdeníku Echo. Jeho celou verzi si můžete přečíst na stránkách EchoPrime nebo v Týdeníku Echo po zakoupení předplatného  v našem internetovém obchodě zde.

V poslední době je to nejkřiklavěji vidět na případech vážných podezření z daňových úniků, podivného původu majetku a dotačních podvodů ministra financí Andreje Babiše. Stejně jako u finanční správy to budí dojem, že žalobci v jeho případech otálí. A podobně jako v případě finanční správy to má přirozené vysvětlení. Andrej Babiš má nad žalobci moc – podobně jako nad finanční správou.

Státní zastupitelství se snaží budit dojem, že je nezávislé. Je ale stejně jako policie součástí výkonné moci. Tu moc nad státním zastupitelstvím vykonává ministr spravedlnosti. Tím je oddaný služebník Andreje Babiše Robert Pelikán, který veřejně v první linii před televizními kamerami svého šéfa hájí a snaží se bagatelizovat všechna podezření kolem něj. Jen ministr spravedlnosti může předložit vládě návrh nad odvolání nejvyššího státního zástupce. Jen on může předložit návrh na jeho nástupce. Jen on z celého kabinetu může podat k Nejvyššímu správnímu soudu kárnou žalobu na kteréhokoli ze státních zástupců. Otálení a průtahy ve vyšetřování jsou jedním z důvodů kárné žaloby.

To všechno jsou dost pádné důvody pro to, aby premiér Bohuslav Sobotka odvolal kromě Andreje Babiše i jeho ministra spravedlnosti Roberta Pelikána a sebral tento pro vyšetřování vážných podezření z trestných činů klíčový resort hnutí ANO. Logika je stejná jako u ministerstva financí a finanční správy. Ministrem spravedlnosti s mocí nad státním zastupitelstvím nemůže být Babišův věrný služebník Robert Pelikán, když jeho šéfa policie pod dozorem státních zástupců vyšetřuje kvůli podezřením z daňových úniků a dotačního podvodu.

Tichá symbióza

Státní zástupce nikdo nepodezírá z toho, že by se s Andrejem Babišem přímo paktovali. Z posledních několika let je ale docela dost indicií, že fungují ve vzájemné symbióze. Babišova letitá kampaň „všeci tady kradnú“ jim dává ideální příležitost, jak vyniknout a předvést výsledky lovu korupčníků v nejvyšších patrech politiky. I oni mají svůj letitý zájem. Prosadit už od roku 2013 u ledu ležící nový zákon o státním zastupitelství, který výrazně posiluje jejich moc. Jistí postavení nejvyššího státního zástupce, kterého už by na návrh ministra spravedlnosti vláda nemohla kdykoliv odvolat bez udání jakýchkoliv důvodů, jako může dnes. Kromě toho by mělo vzniknout i nové speciální státní zastupitelství pro vyšetřování korupce a vážné hospodářské kriminality.

To by mělo obrovský manévrovací prostor vybírat si, jakými případy se bude zabývat a které naopak odešle jinam. Především Lenka Bradáčová a Pavel Zeman investovali do nového zákona o státním zastupitelství spoustu energie. A už druhé volební období ho nedokázali prosadit. Babišova strana už je dnes fakticky jediná, která se nového zákona o státním zastupitelství zastává. Andrej Babiš jako volební vítěz a příští premiér je pro žalobce největší nadějí, že by svůj zákon konečně uvedli do života.

Na mimořádné schůzi sněmovny 10. května tu symbiózu otevřeně pojmenoval bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Právě on v roce 2011 jmenoval Lenku Bradáčovou vrchní pražskou žalobkyní. Ji i nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana dobře zná. Zároveň vedl parlamentní vyšetřovací komisi pro reorganizaci policie. Na základě jejich výsledků vyzvala sněmovna ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, aby udělal pořádek na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci, které se v reorganizaci výrazně angažovalo a vypouštělo do médií informace z vyšetřování policejního prezidenta, jež by ze zákona mělo být neveřejné. Především do těch médií, která ještě v té době patřila Andreji Babišovi a dnes je má zaparkovaná ve svěřenském fondu. Pelikán usnesení sněmovny už měsíce ignoruje.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman si tehdy uvědomil, že situace se dostala za hranu, a podal kárnou žalobu na Ištvanova náměstka Pavla Komára kvůli únikům informací z vyšetřování na veřejnost. Žalobu bude 30. května řešit Nejvyšší správní soud. „Teď to nejstrašnější – to je moje hypotéza: nezávislost zastupitelství skončila tím, že se nerespektovalo usnesení sněmovny v téhle věci, protože špičky státních zástupců se staly závislými na hnutí ANO. My jsme totiž řekli: Něco s nimi dělejte. Jediná strana to neřekla – hnutí ANO. A já se bohužel obávám, že jediný důvod, proč nic nedělají, je to, aby náhodou nenašli něco, co by se týkalo jediné strany, která je u toho ještě drží,“ prohlásil Blažek. Stejnou pochybnost o nezávislosti státního zastupitelství vyjádřil v ČT i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Toho přitom sám Andrej Babiš počítá do „rozumného“ křídla ČSSD, s nímž se dá, na rozdíl od premiéra, mluvit.

Pokračování tohoto článku, který vyšel v Týdeníku Echo si můžete přečíst na stránkách EchoPrime nebo v Týdeníku Echo po zakoupení předplatného v našem internetovém obchodě zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články