ÚSTR si stěžuje ČT na rozhovor s ministrem, prý byl nevyvážený
Stížnost řediteli
Rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se v dopise generálnímu řediteli České televize Petru Dvořákovi ohradila proti pořadu Interview ČT24. Jeho hostem byl 27. února ministr kultury a bývalý ředitel ÚSTR Daniel Herman (KDU-ČSL), který řekl, že ústav je v troskách, nevydává odbornou literaturu a nepořádá konference. Podle některých členů rady televize nevyváženě informovala veřejnost o situaci v ústavu.
Rada ÚSTR považuje Hermanova tvrzení za lež a kritizuje redaktorku za to, že na ministrovy odpovědi dostatečně nezareagovala. Podle nové výroční zprávy vydal loni ústav 22 neperiodických publikací a šest časopisů, uspořádal 20 výstav v Česku a pořádal nebo spolupořádal 60 konferencí a seminářů v zahraničí.
„Moderátorka pořadu nebyla v obraze a nedementovala nic z toho, nebo alespoň nereagovala způsobem, jakým by mohla,“ řekla ČTK předsedkyně rady ÚSTR Emilie Benešová. Redaktorka podle ní sama s použitím nepřesných informací téma o situaci ústavu otevřela. Benešová dodala, že odpůrci ústavu se k jeho situaci vyjadřují v médiích daleko častěji a prostor současnému vedení se téměř nedává.
Čtěte také: Odvolání Hermana z vedení ÚSTR půjde znovu před soud
Benešová řekla, že Herman vede v médiích proti ústavu cílenou kampaň a je také součástí soudního sporu, takže jeho názor není objektivní. Herman se s ústavem soudí kvůli svému odvolání v dubnu 2013, tvrdí, že byl porušen zákoník práce a výpověď nebyla projednána s odbory. ÚSTR s tím nesouhlasí. Odvolání Hermana vyvolalo předloni slovní přestřelku i mezi tehdy vládnoucí ODS a levicí.
Pořad Interview ČT24, do něhož byl Herman pozván, se věnoval zejména novému ocenění a titulu Dáma či Rytíř české kultury a Mecenáš české kultury. Herman také hovořil o demokratických hodnotách, islámském radikalismu a vyjadřoval se rovněž k situaci v ústavu.
Současná rada ÚSTR i nové vedení ústavu jsou od nástupu do funkcí často kritizováni, někteří jejich oponenti je považují za nelegitimní.