V Praze demonstrovaly 3,5 tisíce lidí proti povinnému očkování. Protesty proběhly i jinde
DEMONSTRACE V PRAZE
V Praze se sešlo kolem 3,5 tisíc demonstrantů a v několika dalších městech České republiky se sešli další protestující, kteří demonstrují proti vyhlášce o povinném očkování proti covidu. Protestující v Praze se sešli na Václavském náměstí. Po 15 hodině se vydali na pochod Prahou směrem ke Strakově akademii.
Vyhlášku o povinném očkování lidí starších 60 let a vybraných profesních skupin připravila ještě bývalá vláda Andreje Babiše (ANO), má platit od března. Nový kabinet Petra Fialy (ODS) plánuje z předpisu vyřadit povinné očkování minimálně pro seniory, o novele vyhlášky má vláda podle Fialy rozhodovat do poloviny února.
Až 4000 lidí se podle policie odpoledne vydaly z pražského Václavského náměstí na demonstraci proti povinnému očkování proti covidu-19. Po vládě chtějí zrušení vyhlášky o povinném očkování pro vybrané profese a lidi nad 60 let. Policie zatím nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Demonstranti se sešli na Václavském náměstí ve 14:00, před začátkem pochodu kritizovali účinnost vakcín, očkování dětí či nošení roušek. Akci svolala iniciativa Chcípl PES. Podle odhadu policie jich na počátku akce bylo na 3000, postupně se přidávali další a na pochod městem se kolem 15:30 vydalo 3500 až 4000 lidí, dodal policejní mluvčí Jan Rybanský.
Pražský pochod byl naplánován od Václavského náměstí směrem dolů na pěší zónu na Příkopech, Revoluční ulicí kolem Palladia. Demonstranti šli i přes Dvořákovo nábřeží okolo Rudolfina přes Mánesův most ke Strakově akademii. Dále plánovali pokračovat ulicí Chodková, Mariánské hradby, Jelení ulice, ulice u Brusnice, Kanovnická, Hradčanské náměstí. „Hudební nástroje jsou vítány,“ psali organizátoři.
Demonstrující se státními vlajkami a transparenty zaplnili kolem 14:00 prostor před sochou sv. Václava až k ústí Opletalovy ulice a rovněž stáli na přilehlé vozovce. Z Václavského náměstí se po 15:00 vydali přes Můstek a Revoluční ulici k sídlu vlády ve Strakově akademii, odkud směřují na Hradčanské náměstí, kde by měl pochod skončit. Na akci podle zpravodaje dohlížejí policisté, kteří na trase pochodu zastavují i dopravu. Rybanský doplnil, že akce je oznámena do 20:00.
Demonstruje Ostrava, České Budějovice, Karlovy Vary nebo Brno
V centru Olomouce se podle policejního mluvčího Libora Hejtmana sešlo na protestu přibližně 500 lidí. Z Horního náměstí se vydali na pochod městem, který ukončili opět na Horním náměstí. „Akce se obešla bez narušení veřejného pořádku nebo porušení vládních nařízení,“ řekl Hejtman.
Problémy policie nezaregistrovala ani v Českých Budějovicích. Podle ní byla po půlhodině na demonstraci asi stovka účastníků a postupně se počet zvýšil na několik stovek. Zhruba po dvou hodinách se účastníci v klidu rozešli, řekla jihočeská policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová. Přibližně stovka lidí demonstrovala i na náměstí v centru Ústí nad Labem, kde na pódiu vystoupilo několik řečníků, mezi nimi i předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas. „Nenecháme se omezovat na svých právech. Už dva roky jsme svědky nejrůznějších nařízení, vyhlášek, lockdownů, to je neuvěřitelný psychický teror,“ uvedl Vandas.
Na demonstraci přišel mimo jiné i příslušník ústecké policie David Pejřil. „Jsem tu za všechny příslušníky ozbrojených složek v rámci Deklarace členů Integrovaného záchranného systému (IZS). Demonstrujeme za zrušení vyhlášky, která příslušníky IZS a další ozbrojené složky nutí k povinnému očkování,“ řekl. Uvedl, že očkování jako takové neodmítá, ale nesouhlasí s povinným očkováním proti covidu, které by podle něj mělo být založeno na dobrovolnosti. Pokud by vyhláška o povinném očkování začala platit, sám by od policie neodešel. „Samozřejmě bych počkal, až bych dostal výpověď, a bránil bych se všemi zákonnými prostředky,“ uvedl. „Chceme, aby vyhláška byla v celém rozsahu zrušena,“ dodal. Po více než hodině se demonstranti za doprovodu policie vydali na zhruba hodinový pochod městem.
Průvod odpůrců povinného očkování proti koronaviru prošel také Karlovými Vary, kde se na něj sešlo před hlavní poštou ve Smetanových sadech několik stovek lidí. Průměrný věk účastníků byl kolem 40 let, mladých lidí bylo na protestu málo a většina účastníků tvrdila, že nejsou odpůrci očkování proti koronaviru, ale nesouhlasí s povinností vakcinace.
Stejně jako v ostatních městě, kde se protestní akce uskutečnily, i karlovarská byla podle policie bez problémů. „K žádným problémům nedošlo,“ řekla krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová.
V Brně policie na trase pochodu asi 2000 odpůrců povinného očkování krátkodobě zastavovala dopravu a marně vyzývala účastníky k dodržování protikoronavirových opatření, konkrétně k dodržování rozestupů a nasazení ochrany dýchacích cest. Demonstranti tyto výzvy přehlušili hvízdáním a křikem. Jinak se akce obešla bez incidentů, které by musela policie řešit, řekl policejní mluvčí Bohumil Malášek.
Shromáždění v Brně začalo na Zelném trhu, kde projevům naslouchalo několik stovek lidí. Účast postupně ale rostla. Při začátku pochodu bylo na místě podle mluvčí městské části Brno-střed Kateřiny Dobešové asi 1000 lidí, následně jich ještě přibylo. Dav zaplnil například celou Rooseveltovu ulici od Moravského náměstí směrem k Malinovského náměstí a dále do Jánské ulice, přičemž zpravodaj napočítal přes 2000 lidí.