Rozhodla o vetu darovaná tlačenka? Poslanci kritizují Babiše se Zemanem
Kritika poslanců
Veto prezidenta Miloše Zemana ostře kritizují poslanci z různých stran. Podle nich se naplno projevila politická spolupráce mezi Andrejem Babišem a Milošem Zemanem. Většina z nich se ale shoduje, že očekávají přehlasování veta v příštím roce. Podle předsedy sněmovny Jana Hamáčka se budou poslanci zákonem znovu zabývat 10. ledna.
Podle vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Pavela Bělobrádka má Zeman plné právo na to vetovat zákon. „Je to jeho ústavní právo,“ napsal Bělobrádek ČTK. Zároveň ale předpokládá, že Sněmovna prezidentské veto přehlasuje. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek s Bělobrádkem souhlasí a dodává, že spojenectví mezi Babišem a prezidentem je zřejmé už delší dobu.
„Já bych si také přál, aby ten zákon neexistoval, protože veřejné mínění by nikdy nedovolilo takový konflikt zájmů, takovou kumulaci moci. Pokud jsme se dostali do situace, kdy to veřejné mínění akceptuje díky tomu, že mediální trh není zcela svobodný, tak prostě zákon je minimum morálky a aspoň zákon má říkat, že něco takového není slušné,“ řekl Kalousek pro ČTK.
Premiér Bohuslav Sobotka očekává přehlasování zákona. „Veřejný zájem je nutno chránit. Ministři by neměli podnikat, ucházet se o veřejné zakázky a vlastnit média. Veto prezidenta přehlasujeme,“ uvedl na svém Twitteru.
Veřejný zájem je nutno chránit. Ministři by neměli podnikat,ucházet se o veřej.zakázky a vlastnit média. Veto prezidenta proto přehlasujeme.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 19. prosince 2016
Tlačenka za vetování zákona
Předseda Senátu Milan Štěch je překvapený z rozhodnutí prezidenta Zemana. Podle něj by bylo nešťastné, kdyby veto souviselo s jeho nadstandardními vztahy s předsedou Andrejem Babišem, jehož podnikání se změny týkají. „Rozhodnutí je pro mě překvapivé. Vždy v minulosti, zejména, když byl premiérem, zastával Miloš Zeman názor, že potřebujeme regulační mechanismy proti šedé ekonomice a zneužívání pravomoci veřejných činitelů,“ uvedl pro ČTK Štěch. „Pokud takový postoj souvisí s nadcházejícími volbami, je to pro naši zemi nešťastné,“ uvedl šéf Senátu.
Velmi ostře se k vetu vyjádřil na Twitteru předseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Václav Votava z ČSSD. „Nechce se mi věřit, že by darovaná tlačenka mohla ovlivnit rozhodnutí pana prezidenta,“ uvedl na sociální síti Votava.
Nechce se mi věřit, že by darovaná tlačenka mohla ovlivnit rozhodnutí pana prezidenta.
— Václav Votava (@VotavaVaclav) 19. prosince 2016
Slova o tlačence použil ve svém výroku také Marek Ženíšek z TOP 09. „Prezident vetoval zákon o střetu zájmů. Pro mě žádné překvapení. Pan prezident udělá za jednu tlačenku od AB cokoliv,“ uvedl na svém Twitteru Ženíšek.
Prezident Miloš Zeman vetoval zákon o střetu zájmů. Pro mě žádné překvapení. Pan prezident udělalá za jednu tlačenku od AB cokoliv!
— Marek Ženíšek (@zenisek_m) 19. prosince 2016
Zemanovo spojenectví s Babišem
Ostrá kritika také přišla od Martina Plíška z TOP 09, který připravoval pozměňovací návrh zákona. „Zcela se projevilo spojenectví Miloše Zemana a Andreje Babiše, který jej nedávno navštívil a žádal vetování zákona o střetu zájmů. Zákon naplňuje ústavu, když vyjmenovává činnosti, které odporují výkonu funkce člena vlády a které mohou být v rozporu s veřejným zájmem, který by měl člen vlády hájit. Očekávám, že Poslanecká sněmovna v lednu zákon schválí a veto prezidenta přehlasuje,“ uvedl pro na svém Facebooku Martin Plíšek.
Prezidentské veto kritizovali už i opoziční poslanci na Twitteru v čele s Petrem Fialou a Zbyňkem Stanjurou. Podle předsedy ODS Fialy nikdy k takovému střetu zájmů nedocházelo. Předseda poslaneckého klubu stejné strany Stanjura zase uvedl, že se žádné překvapení nekoná. „A co na to Agrofert: Díky za každé nové ráno s dotacemi,“ napsal k vetu Stanjura.
Zákon je potřeba tam, kde se nectí pravidla. Dosud nikdy nedocházelo k takovému zneužívání moci k podpoře vlastního podnikání. #střetZájmů
— Petr Fiala (@P_Fiala) 19. prosince 2016
Žádné překvapení – prezident M.Zeman vetoval zákon o střetu zájmu. A co na to Agrofert: Díky za každé nové ráno s dotacemi :-).
— Zbyněk Stanjura (@Zbynek_Stanjura) 19. prosince 2016
Europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil se připojuje ke kritikům, kteří zdůrazňují spojenectví prezidenta a ministra financí. „Koho by to překvapilo. Dotace pro Agrofert o pár měsíců déle výměnou za podporu v prezidentských volbách. Babiš-Zeman pakt v celé kráse,“ napsal Pospíšil.
Spojenectví Zemana s Babišem ale nevidí autor pozměňovacího návrhu o médiích ministr pro legislativu Jan Chvojka. „Věřím, že tím pan prezident pouze vyjadřuje svůj názor, který je odlišný než ten, co má sněmovna,“ uvedl Chvojka během jednání vlády. Dodal také, že zákon je podle něj v souladu s ústavou.
Předseda sněmovny Jan Hamáček předpokládá, že se Poslanecká sněmovna bude zákonem znovu zabývat v příštím roce 10. ledna.
předpokládám, že zákon o střetu zájmů vrácený prezidentem projednáme v prvním týdnu řádné schůze sněmovny, tj. od 10.1.
— Jan Hamáček (@jhamacek) 19. prosince 2016