Mráz přichází z finančního úřadu. EET likviduje městské čtvrti

Týdeník Echo

Mráz přichází z finančního úřadu. EET likviduje městské čtvrtiNOVÉ 1
Domov
Petr Holub
Sdílet:

Lidským představám o světě odpovídá v posledních desetiletích představa pokroku. Podmínky k životu se zlepšují, lidé jsou vzdělanější a bohatší, a i když někdy dojde k potížím, po zdržení se vše vrátí k vzestupnému trendu. Přesto není správné spoléhat na tento historický optimismus úplně vždycky. Nejde přece vyloučit, že lidé dělají špatná rozhodnutí. Když je dělají vysoce postavení politici, mohou mít nenapravitelné důsledky. Pak v některých oborech nastane dlouhodobý úpadek. To se potvrzuje při nešťastném pokusu současné vlády zvýšit výběr DPH.

Dopady je možné vidět na mnoha konkrétních příkladech, třeba při sobotní procházce historickým středem Českých Budějovic. Na Piaristickém náměstí probíhá týdenní trh zahrádkářů, který přežil i doby komunismu, tentokrát je však účast slabá. Prostor je zaplněn jenom z poloviny, stánkaři si navíc stěžují na slabou návštěvnost. Namísto v poledne uklízejí květinové sazenice či sklenice s medem už po desáté hodině. Některé trhovce a návštěvníky mohly odradit ranní mrazíky, existuje však i další důvod.

Gotický střed Budějovic se hned po listopadu 1989 stal prostorem, kde vznikaly stovky malých krámů s potravinami, drogistickým či jiným specializovaným zbožím. Nabídka se nikdy neomezovala. Pokud někomu projekt nevyšel, okamžitě jeho místo zabral někdo jiný. Poprvé se pár prázdných obchodů objevilo při krizi v roce 2009, to však byl jen dočasný výpadek. Teď ovšem přišla větší krize. Od počátku roku se vyprázdnily výlohy desítek krámů, v některých ulicích až polovina, a jen málokterý z nich získal nového nájemce. Týká se to většiny obchodů s potravinami, laciným textilem, který často prodávali vietnamští obchodníci, skončilo rámařství, starožitník, prodejna pytlíků do vysavačů. Trafiky a kavárny obvykle vydržely, mnozí majitelé však propustili zaměstnance a přežívají s nadějí, že lepší počasí přece jen přivede víc zákazníků. Řada obchodů zrušila sobotní provoz – a pak není divu, že se ulice historického centra vylidnily. S tím klesá i účast na tradičních trzích Piaristického náměstí.

Největší pád maloobchodu od roku 1989 způsobila opatření na lepší výběr DPH, tedy zavedení kontrolních hlášení a EET. Zásah finanční správy obvykle nebyl jediným důvodem, v mnoha případech ovšem posloužil jako účinná rána z milosti. Také v metropoli jižních Čech se bez jakékoli regulace rozšiřují obchodní centra. Model zaměřený na průměrného zákazníka válcuje menší specializované obchody v okolí a dokázal by je zlikvidovat i bez přispění finančních úřadů. Trvalo by to jen delší dobu. Pokud tedy někdo na zavedení EET do Budějovic vydělal, pak je to jeden z nejbohatších Čechů Radovan Vítek, jemuž patří dvě ze tří hlavních nákupních center. V těchto centrech zákazníků neubývá a na rozdíl od historického středu města je v nich plno celou sobotu i neděli. Proto také Vítek rozšiřuje plochu jednoho ze svých center na dvojnásobek.

Celý článek si přečtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo nebo na EchoPrime

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články