Půl milionů lidí v ohrožení: ‚Saddámově přehradě‘ hrozí zřícení
Nejnebezpečnější přehrada světa
Mosulská přehrada, největší vodní dílo v Iráku, by se podle amerických expertů mohla v nejbližší době zcela zřítit. Důvodem je nestabilní podloží, na němž stavba stojí. Kvůli závažnosti situace požádala irácká vláda firmu Trevi Group z Itálie o zpevnění celé konstrukce. Proces opravy bude navíc hlídat i armáda, aby tak zabránila případným útokům Islámského státu. O celé situaci informovalo rádio Svobodná Evropa.
Přehrada nesoucí původně jméno diktátora Saddáma Husajna byla otevřena roku 1986. Už od svého dokončení vyžaduje dohled statiků, kteří musí neustále zaznamenávat posun nestabilního sádrovcového podloží. Na chybu v architektonickém plánu přehrady upozornila po invazi do země i americká armáda.
„Mosulské přehradě hrozí mnohem větší riziko zřícení, než jsme původně předpokládali. Nebezpečí je dnes mnohem výraznější než bylo právě před rokem,“ uvádí se ve studii expertů ze Spojených států.
Vodní dílo navíc na krátkou dobu převzali teroristé z Islámského státu. Ti se po jeho dobytí v roce 2014 zpevňování stavby nijak nevěnovali, v její konstrukci tak zřejmě došlo k dalším výrazným trhlinám. Po opětovném dobytí této strategické pozice iráckou armádou byli na místo povolání experti z amerického ministerstva obrany. Závěry jejich průzkumu nejsou pro vládu Iráku nijak potěšující.
„Všechny shromážděné informace za uplynulý rok naznačují že Mosulské přehradě hrozí mnohem větší riziko zřícení, než jsme původně předpokládali. Nebezpečí je dnes mnohem výraznější než bylo právě před rokem,“ uvádí se ve studii expertů ze Spojených států.
Stabilitu celého díla bylo v minulosti nutné zajišťovat vstřikováním betonu do podloží. Tento proces byl ale v době, kdy měl přehradu pod svou kontrolou Islámský stát, přerušen. Ani po opětovném dobytí stavby iráckou armádou navíc nemohly být dodávky betonu obnoveny, neboť teroristům zůstala v rukou nedaleká továrna na stavební materiál.
„Snížení injektáže betonu v uplynulém roce vyústilo zcela určitě do vysokého počtu neošetřených dutin v základech, což vede k dalšímu geologickému rozpouštění a erozím,“ píše se dále v americké zprávě.
Na nápravě situace bude Irák spolupracovat s italskou firmou Trevi Group. Stavební práce budou neustále pod dohledem armádních jednotek, aby jejich průběh nemohl být ohrožen ze strany teroristů. I tak se ale americké ministerstvo obrany obává, že půjde pouze o dočasné řešení problému.
Spojené státy už dříve odhadly, že rozpad přehrady by mohl vytvořit až dvacetimetrovou vlnu, která by mohla zaplavit nedaleké město Mosul. V této přírodní katastrofě by mohlo přijít o život až 500 000 obyvatel, další miliony lidí by zřejmě byli nuceni opustit své domovy.