'Babiš střílí od boku. Koalice s ním je jako běžet v závějích'
Plány ministra financí Andreje Babiše (ANO) znovu otvírat v koalici otázku zrušení stokorunového poplatku za pobyt v nemocnici a druhého pilíře penzijního systému nadzvedly jeho koaliční partnery. Babiš by si podle nich měl hledět prosazování slibů, na nichž se ANO, sociální demokraté a lidovci dohodli. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ministrovi vzkázal, že nevidí důvod nic měnit či zpětně zpochybňovat.
Že považuje zrušení poplatku za pobyt v nemocnici i druhého pilíře za chybu, prohlásil Babiš v pondělním vysílání České televize. Zároveň zapochyboval, zda je dobrý nápad zavádět třetí sazbu daně z přidané hodnoty, na čemž se už koalice také dohoda. Ministr financí tak podle partnerů už poněkolikáté otočil o 180 stupňů.
O obratu v plánech Andreje Babiše čtěte více: Babiš otáčí: Byla chyba zrušit platby v nemocnici a druhý pilíř
„Já jsem z jeho slov dost překvapený. Když jsme poplatky ve zdravotnictví při vzniku koalice probírali, bylo na Andreji Babišovi zřejmé, že se tím po rozhodnutí Ústavního soudu nechce kompromitovat,“ řekl deníku ECHO24.cz šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD). Pokud Babiš obě témata otevře na koaliční radě, Štěch bude proti. „Hnutí pana Babiše nemá programovou orientaci, střílí od boku. To zrovna nepřispívá ke zklidnění atmosféry ve společnosti,“ dodal.
Znovuotevření diskuze o už uzavřených bodech nepřipouští ani premiér Sobotka. Ten Babišovi z Vídně vzkázal, že vláda musí plnit svůj program, a ne se hádat: „Koaliční smlouva platí jako celek a ČSSD nevidí žádný důvod ji měnit nebo zpětně zpochybňovat.“
Bělobrádek: Je to jen hra ministra financí
Stejně se k ministrovu nápadu staví KDU-ČSL. A to i přesto, že to byli právě lidovci, kteří při úvodních jednáních prosazovali obnovení poplatku za pobyt v nemocnici. I oni teď ale chápou, že nejde neustále otevírat již uzavřené dohody.
„Dohoda je dohodnuta, podepsána a platí. My bychom také mohli otevírat koaliční smlouvu a říkat, že je tam 50 věcí, s nimiž nesouhlasíme. Ale takhle spolupracovat nejde. Diskutovat samozřejmě můžeme, ale jsem skeptický. U poplatků bude proti sociální demokracie, u druhého pilíře to budeme my i ČSSD,“ odhaduje vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek.
Ten by se podle svých slov nerad dostal do situace – a s hnutím ANO by to nebylo poprvé – kdy koalice něco odhlasuje, podepíše a za pár týdnů se k tomu znovu vrací. Pro koalici je ale prý takové jednání stejně vysilující, jako běžet v závějích. „Ale rozumím tomu, že je to politická věc. Andrej Babiš někomu sebere peníze, oni za ním pak začnou chodit a prosit a on jim je vrátí. Bude za vítěze, protože sehnal peníze. To je hra, kterou asi hrají všichni ministři financí, mně to přijde zbytečné, ale rozumím tomu,“ doplnil vicepremiér.
Hodný a zlý Babiš
Praxe, kdy ministr financí během několika dnů změní svůj názor takovým způsobem, že dokáže sám sebe popřít, se opakuje poměrně často. Z pozice koaličního politika třeba ostřeloval značnou část koaliční smlouvy. Názorové obraty mají přitom často parametry, o nichž mluvil Bělobrádek: Babiš nejprve něco vezme, poníží či omezí, aby to poté mohl dát.
Není to ostatně ani měsíc, kdy nejdříve plánoval zvýšit platy učitelů pouze o jedno procento, aby se po pár dnech dostal až na hranici 2,5 procenta. Podobně je to s celým jeho hnutím. „S ANO je to trochu složitější. Je ideově nevyhraněné a má z programu každé strany něco. To se pak hůře hledá konzistentní stanovisko,“ vysvětluje ministr Jiří Dienstbier z ČSSD.
Podle jeho stranického kolegy, šéfa Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka, by se zase Babiš neměl zajímat o agendy, které mu nepřísluší a za které nesou odpovědnost jeho vládní kolegové. „Měl by se spíše soustředit na plnění koaličních slibů, které spadají pod ministerstvo financí. Konkrétně třeba prosazení majetkových přiznání,“ uzavírá.