Kritik EU politolog Robejšek zakládá novou stranu. Realisté
Na české politické scéně se ve čtvrtek objevila nová strana Realisté, kterou založil Petr Robejšek. Známý politolog to oznámil na dopolední tiskové konferenci. Strana se profiluje jako pravicově konzervativní a chce hájit rodinu, bezpečnost a národní zájmy. Kandidovat chce už příští rok ve sněmovních volbách.
Strana už má i vlastní heslo na Wikipedii, kde jsou mimo jiné uvedeny výše zmíněné osobnosti. Na Wikipedii se také píše, že se strana zúčastní parlamentních voleb v příštím roce. Má také vlastní internetovou stránku a kanál na serveru YouTube, kde už zveřejnila první videa.
Detailní program strana představí na jaře, kdy se také rozhodne, zda bude stavět i vlastního kandidáta na prezidenta. „Na jaře představíme velmi konkrétní politický program pro volby a na podzim počítáme s tím, že zasedneme v Poslanecké sněmovně. Zvolení předsedy strany se odehraje někde ve fázi únor, březen,“ řekl Robejšek. Zatím stranu vede jako mentor, který určuje její programové cíle, svou kandidaturu na předsedu vnímá jako nepravděpodobnou.
Volební potenciál nové strany odhaduje Robejšek na 20 procent. Chce získat hlasy voličů, kteří dosud nenašli na politické scéně stranu, s níž by se ztotožnili. Kromě toho chce oslovit i zklamané voliče pravicových stran a hnutí ANO, které se podle něj posouvá stále víc doleva. „ANO není program, to je pouhý prostředek, jak se udržet u moci. ANO není hodnota, ale souhlas se vším,“ říká na adresu Babišova hnutí.
Kromě Robejška se v rámci strany bude angažovat například profesor Jihočeské univerzity a bývalý ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení Vilém Kahoun, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiří Horecký nebo ekonom a investor Pavel Kohout.
V rejstříku registrovaných stran a hnutí, který je dostupný na webu ministerstva vnitra, však strana krátce před jedenáctou hodinou stále uvedena nebyla.
Strana bude podle informací deníku Echo24.cz fungovat mimo jiných sponzorů také s podporou investiční skupiny Penta, která měla být rovněž jedním z financiérů Institutu 2080. Ta vlastní například vydavatelství Vltava Labe Media, jež vydává regionální Deníky. Podniká ale i v mnoha dalších odvětvích.
Skupina Penta ústy svého mluvčího Ivo Mravinace tuto informaci upřesňuje, že jako právnický subjekt novou stranu nepodporovala. Jde o osobní aktivitu jejího představitele Marka Dospivy, který v minulosti podpořil Institut 2080 částkou 850 000 korun.
Robejšek dříve působil právě ve správní radě think-tanku Institut 2080. Ten založily veřejně známé osobnosti s proklamovaným cílem inspirovat politiky a další vůdčí představitele k provedení pozitivních změn ve společnosti. V rámci institutu se angažuje například exministryně informatiky Dana Bérová nebo geolog Václav Cílek. Správní radu institutu Robejšek opustil ve středu.
Robejšek je známým kritikem současné podoby Evropské unie a přístupu jejích špiček k migrační krizi. Ve svých veřejných vystoupeních se rovněž s oblibou vymezuje vůči „elitám“.
Letos 28. října byl Robejšek oceněn Medaili Za zásluhy prezidentem Milošem Zemanem.
Robejšek se narodil v roce 1948 v Československu. Studoval nejprve na Univerzitě Karlově a po emigraci v 70. letech i na univerzitě v Hamburku.