EU by měla jednat o migraci v menších skupinách, navrhl Fico v Brně
Jednání Česka, Slovenska a Rakouska
Slovenský premiér Robert Fico navrhuje k diskusi o migraci do EU využívat menší skupiny členských zemí unie. Fico to dnes řekl v Brně na setkání s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a rakouským kancléřem Christianem Kernem. Formát sedmadvaceti zemí nepovažuje slovenský politik za vhodný pro detailní diskusi o migrační krizi, na niž EU není s to nalézt adekvátní odpověď.
Diskuse na menší platformě může pomoci zlepšit vzájemné chápání postojů jednotlivých zemí a nalézt výhodné a efektivní řešení pro všechny, míní Fico, který na tiskové konferenci uvedl jako příklad vhodné platformy Visegrádskou čtyřku nebo právě slavkovský formát, v jehož rámci dnes podruhé jednali český, slovenský a rakouský premiér.
„Nemůžeme si dovolit rozvracet Evropskou unii na tématech, u kterých máme jiné názory. Musíme prokázat způsobilost profesionálních politiků a já se k tomu chci postavit racionálně vznikem menších platforem pro diskusi,“ řekl Fico novinářům. Zdůraznil, že je potřeba hledat odpovědi na to, jak zastavit migrační vlnu, když jen přes Středozemní moře přišlo do EU do konce května přes 60.000 běženců, asi o šest procent víc než za stejné období loňského roku.
Česká republika i Slovensko, stejně jako dvě další země Visegrádu, Maďarsko a Polsko odmítají kvóty na přerozdělení běženců v rámci celé EU. Evropská komise kvůli tomu zahájila nedávno proti Česku, Polsku a Maďarsku řízení. Rakousko v minulosti zastávalo ohledně přijímání uprchlíků odlišný postoj než visegrádské státy, v posledním roce a půl se ale přiklonilo k omezování počtu přijatých migrantů a k posílení ochrany hranic.
„Každý členský stát musí projevit solidaritu, ale je na diskusi, jestli nám má někdo předepisovat, jak má tato solidarita vypadat, nebo máme mít možnost vybrat si ze seznamu opatření a přizpůsobit je našim názorům a našim zájmům,“ dodal Fico.
Jednání Česka, Rakouska a Slovenska se uskutečnilo podruhé. Poprvé se konalo ve Slavkově u Brna v lednu 2015, kde vznikl neformální název slavkovský formát.