Soud poslal Vitáskovou na 8,5 roku do vězení. Za solární podvody
Kauza solárních licencí
Šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková spáchala v případu licencí pro dvě solární elektrárny v Chomutově trestný čin a půjde na 8,5 roku do vězení. O vině Vitáskové a dalších devíti lidí rozhodl v pondělí brněnský krajský soud. Rozsudek je nepravomocný a Vitásková oznámila, že se odvolá.
Soud dospěl k závěru, že Vitásková pochybila, když zastavila řízení přezkoumávající licence solárních elektráren, které patří synům miliardáře a průmyslníka Zdeňka Zemka staršího. Šéfka ERÚ tím podle soudu vytvořila podmínky, aby mohly zůstat v provozu. Za dvacet let odběru energie z těchto solárních elektráren by mohly podle spisu vzniknout škody dvě miliardy korun.
Soud uznal vinnými také dalších devět obžalovaných, kterým udělil tresty v rozmezí 5,5 až deset let vězení a také milionové pokuty. Pondělní verdikt si nepřišla poslechnout polovina z nich a nedorazila ani Alena Vitásková. Jakákoliv pochybení i nadále odmítá a cítí se nevinná.
„Jak jsem již mnohokrát sdělila, využiji všechny prostředky, abych se očistila. V žádném případě nehodlám rezignovat, budu dál bojovat,“ uvedla šéfka ERÚ. Její obhájce uvedl, že celý případ je buď politická objednávka, nebo soud nevzal v potaz všechny skutečnosti, které měl na stole. Že má kauza především poškodit její osobu, opakovaně tvrdila v minulosti i sama Vitásková.
Zároveň šéfka ERÚ uvedla, že nehodlá na svůj úřad rezignovat. V případě, že bude odsouzena pravomocně, bude však muset v čele Energetického regulačního úřadu skončit. Bez ohledu na současný spor o to, jestli spadá pod zákon o státní službě. Podle energetického zákona totiž pravomocným odsouzením za úmyslný trestný čin (nebo nedbalostní, který souvisí s výkonem veřejné funkce) přestane splňovat podmínky, které tento zákon stanoví pro předsedu ERÚ.
Soudce: Technici věděli, že se elektrárny teprve staví
Soudce Aleš Novotný uvedl, že elektrárny Saša-sun a Zdeněk-sun v Chomutově obdržely licence neoprávněně, a to na základě falešných revizních zpráv. Provozní technici Vladimír Čimpera, Jan Hudeček a také Jaroslav Krym jim k tomu vystavili koncem roku 2010 potvrzení a později revizní technické zprávy, z nichž vyplývalo, že obě zařízení jsou dostavěná a schopná provozu. Podle soudce Aleše Novotného ale věděli, že nejsou dokončena a jsou ve výstavbě.
Další technik Karel Šupina vytvořil podle soudu falešné revizní zprávy k provozuschopnosti elektráren; na těch starých údajně přepsal pouze datum. Soudce zdůraznil, že na ERÚ se pak sešly téměř shodné zprávy; původní a padělané i se stejnými chybami Čimpery ohledně délky kabeláže a hodnoty odporu.
Úřednice ERÚ Florianová pak v poslední den roku 2010 tyto chyby nezjistila, doklady zaevidovala a po jednání se svým nadřízeným Luďkem Pražákem licence vydala. Pražákův případ byl kvůli jeho nemoci vyloučen k samostatnému projednání.
Čtěte také: Vitásková: ERÚ je pod tlakem policistů, lobbistů i politiků
Následně Zemkům hrozilo, že o licence přijdou. Jenže tehdejší vedoucí odboru licenci ERÚ Michaela Schneidrová doporučila šéfce ERÚ Vitáskové, aby zastavila řízení, v němž by se opět jednalo o licencích pro Chomutov, což Vitásková učinila. Podle soudce to udělala za situace, kdy věděla, že jsou pochybnosti o pravosti revizních zpráv a s vědomím, že Schneidrová udržovala v minulosti přátelské vztahy s miliardářem Zemkem starším.
Každý z bratrů Zemků dostal 7,5 roku vězení a pokutu sedm milionů korun. Pokud ji neuhradí, bude podle dnešního verdiktu ve vězení o dva roky déle. Schneidrovou poslal soud na 8,5 roku do vězení. Technici dostali nižší tresty. Rozsudek je nepravomocný. Advokát Vitáskové Josef Lžičař podal na místě odvolání. Případem se proto bude zabývat olomoucký vrchní soud.
Elektrárny dostaly licence 31. prosince 2010, tedy pár hodin před prudkým poklesem výkupní ceny energie z českých solárních elektráren. Majitelé solárních elektráren, kteří získali licenci pro jejich provoz do konce roku 2010, měli garantovanou cenu 12 150 korun za megawatthodinu elektrické energie dodané do veřejné sítě. Od ledna 2011 se výkupní podmínky zásadně změnily, za megawatthodinu je držitelům licence vypláceno 5500 korun. Obě částky jsou garantované na 20 let. Podnikatelé proto spěchali, aby dostali licenci pro provoz solárních elektráren ještě do konce roku 2010.
Zeman čeká na pravomocný rozsudek
Prezident Miloš Zeman počká při komentování odsouzení Vitáskové na pravomocný rozsudek, uvedl v pondělí mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „Pan prezident vyčká pravomocného rozhodnutí soudu,“ uvedl Ovčáček na dotaz, co Zeman říká na verdikt soudu a zda stále za Vitáskovou stojí. V minulosti ji několikrát podpořil ve sporu o to, zda spadá pod služební zákon. Takový výklad prosazuje ministerstvo vnitra.
Jejím služebním orgánem by tak byla vláda, a Vitásková by proto musela složit služební slib. V čele úřadu by ale po složení slibu nemohla zůstat kvůli obžalobě, a nyní už i nepravomocnému odsouzení.
Předsedkyně ERÚ takovou interpretaci odmítá a má za to, že podléhá energetickému zákonu, podle kterého ji může odvolat pouze prezident. S vládou a ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (ČSSD) byla Vitásková v ostrém sporu poté, co její úřad odmítal vyplatit podporu pro obnovitelné zdroje energie na tento rok.
K rozhodnutí brněnského soudu se Mládek už vyjádřil. „Rozhodnutí Krajského soudu v Brně ve věci neoprávněného udělení ‚last minute‘ licencí solárním elektrárnám respektuji. Rozsudek je nepravomocný, a proto se zdržím dalšího komentáře,“ sdělil.
Vladimír Čimpera – provozní technik – 5 roků a 5 měsíců vězení s ostrahou, 8 let nesmí působit jako technik, musí zaplatit pokutu 100.000 korun (pokud ji neuhradí, bude muset odpykat rok vězení navíc)
Ing. Ilona Florianová – bývalá pracovnice odboru licencí ERÚ – upuštěno od potrestání
Ing. Jan Hudeček – provozní technik – 6 let vězení s ostrahou, musí zaplatit pokutu 500.000 korun (pokud ji neuhradí, bude muset odpykat rok vězení navíc)
Jaroslav Krym – provozní technik – 6 let vězení s ostrahou, musí zaplatit pokutu 500.000 korun (pokud ji neuhradí, bude muset odpykat rok vězení navíc)
Bc. Luděk Pražák – bývalý ředitel odboru lincencí ERÚ ( před Schneidrovou) – vyčleněn k samostatnému soudnímu projednání – dlouhodobě se procesu kvůli nemoci neúčastnil
Ing. Michaela Schneidrová – bývalá vedoucí odboru licenci ERÚ – 8,5 roku vězení s ostrahou, má zakázán výkon rozhodování v úřadech na dobu 10 let
Ing. Karel Šupina – provozní technik – 5,5 roku vězení s ostrahou, musí zaplatit pokutu 500.000 korun (pokud ji neuhradí, bude muset odpykat rok vězení navíc)
Ing. Alena Vitásková – předsedkyně ERÚ – 8,5 roku vězení s ostrahou
Alexandr Zemek – majitel elektrárny Saša Sun v Chomutově – 7,5 roku vězení s ostrahou, 10 let zákaz působení ve statutárních orgánech společností, pokuta 7 milionů korun (pokud ji neuhradí, bude muset odpykat dva roky vězení navíc)
Zdeněk Zemek ml. – majitel elektrárny Zdeněk-Sun v Chomutově – 7,5 roku vězení s ostrahou, 10 let zákaz působení ve statutárních orgánech společností, pokuta 7 milionů korun (pokud ji neuhradí, bude muset odpykat dva roky vězení navíc)