Koleje míří do nebe. Připomínají transporty Židů z Prahy

ÚCTA OBĚTEM HOLOCAUSTU

Koleje míří do nebe. Připomínají transporty Židů z PrahyNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Na pražském nádraží Bubny byla odhalena socha Aleše Veselého nazvaná Brána nenávratna. Rozměrná plastika slouží jako pomyslný základní kámen příštího Památníku ticha. Na místě židovských transportů by se měl stát nejen místem připomínání tragické historie, ale také centrem diskusí o holokaustu a jeho odkazu pro dnešek. Veselého socha má podobu koleje směřující k nebi.

Ředitel společnosti Památník Šoa Pavel Štingl dnes novinářům řekl, že projekt přestavby nádraží již má stavební povolení. Získal také výjimku ze stavební uzávěry, která pro území platí. Pořadatelé usilují o to, aby se nový památník otevřel k výročí prvních pražských transportů na podzim roku 2016. Autorkou přestavby nádraží je Šárka Malá z ateliéru Romana Kouckého.

Aleš Veselý dnes řekl, že o umělecké připomínce lidí, kteří za války zmizeli, uvažoval celá desetiletí. „Měl jsem k tomu velmi osobní důvody, protože z mých nejbližších příbuzných se 42 lidí nevrátilo, zahynulo,“ uvedl. Dlouho ale nenašel partnera pro realizaci. Když se začal připravovat Památník ticha, jeho umístění na bývalém nádraží pomohlo najít i podobu Veselého díla.

Památník současnosti

„Odhalení monumentálního objektu Aleše Veselého není jen uvedením nové sochy ve veřejném prostoru Prahy, ale především sdělením veřejnosti i politikům, že koncepce proměny nádraží Bubny pro Památník ticha je připravena k realizaci. Nyní bude jen otázkou rychlosti financování, kdy se podaří památník otevřít pro veřejnost,“ řekl Štingl.

Společnost Památník Šoa, která připravuje otevření Památníku ticha, uzavřela s majitelem budovy, Českými drahami, smlouvu na padesátiletý pronájem. Přilehlé pozemky ale dál bude využívat Správa dopravní a železniční cesty, kolem památníku dál budou jezdit vlaky. Financovat projekt bude společnost Památník Šoa, vložené peníze se od pronájmu odečtou, řekl Štingl. Přispět na vznik centra připomínání holokaustu je možné i prostřednictvím sbírky či Klubu přátel Památníku ticha, informace jsou na www.bubny.org.

Čtěte také: ‚Koncentrák to nebyl,‘ popírá Okamura romský holocaust v Letech

Dnes již nefunkční nádražní objekt se má podle představ organizátorů stát platformou se stálou expozicí, výukovými programy, sezonními výstavami a prostorem pro setkávání. Praha je podle nich také jedním z mála evropských hlavních měst, které ve veřejném prostoru nepřipomíná památku obětí holokaustu. Název Památník ticha odkazuje podle ředitele centra DOX, které je partnerem projektu, Leoše Války k tichu mlčící většiny. Právě to často v dějinách uvolnilo cestu tragédiím, které člověka potkaly.

Odhalení sochy organizátoři naplánovali i jako připomínku noci z 8. na 9. března 1944, kdy bylo vyvražděno téměř 4000 vězňů takzvaného terezínského rodinného tábora v Osvětimi. V Bubnech se dnešní slavnosti zúčastnili i pamětníci druhé světové války. 

Čtěte také: Unikátní objev: na Malé Straně se našla ztracená rotunda

Čtěte také: Soutěž o nejlepší karikatury holocaustu, vyhlašuje Írán​​

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články