Křesťanské milice útočí. V Africe hrozí nová genocida
MASAKRY
Evropská unie zahájila na území Středoafrické republiky vojenskou misi, jejímž cílem je zajistit stabilitu a bezpečnost v zemi. V zemi sílí konflikt mezi křesťany a muslimy, který si vyžádal již tisíce obětí. Statisíce lidí přišly o střechu nad hlavou, jiní ze země uprchli. Africké zemi hrozí občanská válka a genocida, varují mezinárodní organizace.
Vojenské jednotky EU budou operovat v hlavním městě Bangui a na letišti. EU to oznámila v úterý v tiskové zprávě s odvoláním na Radu bezpečnosti OSN. Operace, které se zúčastní až 1000 vojáků, by měla trvat půl roku. Náklady se odhadují na 25,9 milionů eur. V zemi již operuje na 6000 vojáků Africké unie a 2000 francouzských vojáků. Přesto násilí v zemi pokračuje. Zemi hrozí genocida jedné části obyvatelstva jako ve Rwandě nebo v Bosně, varují západní hlasy.
Podle posledního odhadu OSN z původních 140 000 muslimů v Bangui zůstalo pouhých 19 000, kteří jsou v hlavním městě i v okolí obklíčeni křesťanskými milicemi anti-balaka. Hnutí, které útočí na civilisty i na příslušníky mírových sil, kontroluje veškeré cesty do hlavní města. OSN je chce evakuovat. Současně byl zaznamenán velký nárůst přílivu zbraní do země, zcela v rozporu se zbrojním embargem Rady bezpečnosti OSN. Ze země pod hrozbou smrti již uprchlo až 300 000 lidí, dalších 650 000 přišlo o střechu nad hlavou. OSN i EU doufají, že nový přísun mírových sil zajistí v zemi klid.
Mačety, střelné zbraně, lynče
Ke střetům mezi křesťany a muslimy dochází od v loňského března, kdy menšinové muslimské hnutí Séléka svrhlo tehdejšího prezidenta Françoise Bozizého. Ve funkci ho pak nahradil první muslimský prezident a současně vůdce Séléka Michel Djotodia. Ten ale nedokázal zamezit narůstajícímu násilí mezi muslimy a křesťany. V polovině ledna tak pod tlakem okolních států z funkce odstoupil. Křesťanské milice anti-balaka pak vznikly v reakci na brutalitu muslimských rebelů. V současné době rebelové hnutí Séléka ustoupili na sever země, křesťanské milice anti-balaka naopak vytrvale útočí proti muslimským komunitám.
Podle místních byli muslimové zabíjeni mačetami i střelnými zbraněmi. Muslimské rodiny, které se snažily křesťanským milicím uprchnout, byly lynčovány během cesty z města, kterou milice kontrolují. „Je to forma etnické čistky v pohybu. Cítím se tak smutně, že odcházím. Nikdy předtím jsem zemi neopustila, ale čtyři z mých příbuzných byli minulý týden zabiti," řekla Mariama, muslimská žena prchající z Bangui, pro BBC.
„Země zažívá naprosté zhroucení práva a pořádku. Panuje tam úplná beztrestnost závažných zločinů, včetně zločinů proti lidskosti, jako jsou vraždy, sexuální násilí, rabování a ničení celých vesnic,“ uvedla ve své zpráva Amnesty International.
Vojenské jednotky EU budou usilovat o ochranu obyvatelstva a o vytvoření podmínek pro poskytnutí humanitární pomoci. Ministryně zahraničních věcí EU Catherine Ashtonová se ve zprávě vyjádřila, že „spuštění této operace dokazuje odhodlání EU plně se účastnit mezinárodního úsilí obnovení stability a bezpečnosti v Bangui a následně v celé Středoafrické republice. Hlavní město je klíčovým místem k vyřešení obrovských problémů, kterým země čelí.“
Konflikt je hlavním bodem programu sumitu EU a generálního tajemníka OSN Pan Ki-Muna s 30 představiteli afrických zemí, který se koná ve středu v Bruselu. Podle šéfky OSN pro lidská práva Navi Pillayové nenávist mezi křesťany a muslimy v zemi dosahuje opravdu děsivé úrovně.