Má být zdravotní péče stejná pro všechny, nebo za příplatek lepší?
volby 2017
Nadstandardní individuální zdravotní péče za příplatek, nebo stejná péče pro všechny? I v tom se politické strany výrazně liší ve svých volebních programech. Zatímco ODS chce zdravotní pojištění na míru, ČSSD odmítá zavádět jakékoli nové poplatky. ANO zase zdůrazňuje, že nemá nic proti soukromým zdravotním zařízením. To není vzhledem k podnikání Andreje Babiše ve zdravotnictví žádným překvapením.
ANO ve svém programu „Teď, nebo nikdy” hovoří o kvalitní zdravotní péči pro všechny v rámci veřejného zdravotního pojištění. Hnutí nechce zdravotnictví privatizovat, ale zdůrazňuje, že to neznamená, že by bylo proti privátním zdravotnickým zařízením. Tento názor nepřekvapí s ohledem na podnikání šéfa hnutí ve zdravotnictví. Skupině FutureLife z koncernu SynBiol třeba momentálně patří 13 klinik s asistovanou reprodukcí v Česku, dvě na Slovensku, což jí zaručuje vedoucí pozici na českém a slovenském trhu s léčbou neplodnosti.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Privatizaci odmítá TOP 09 a také ČSSD, která chce navíc zabránit tomu, aby „soukromá zařízení neúměrně profitovala z veřejného zdravotního pojištění“. To Zelení a komunisté chtějí sloučit zdravotní pojišťovny do jedné.
Strany se shodují i na tom, že je potřeba zvýšit platy lékařů a sester. ANO chce na jejich vyšší finanční ohodnocení najít peníze třeba díky ušetřeným penězům při centrálním nákupu ve zdravotnictví. Ostatně v řízení všech nemocnic, které spadají pod ministerstvo zdravotnictví, by hnutí rádo zavedlo „klasické manažerské postupy“.
Sociální demokracie, která chce kromě více peněz pro lékaře a sestry také kvalitní zdravotní péči pro všechny, ale rozhodně odmítá jakékoliv poplatky ve zdravotnictví. Na zlepšení financování zdravotnictví a jeho modernizaci má však plán. Uvažuje o zřízení nového fondu, který by měl být financovaný z části výnosu spotřební daně na tabák a alkohol. TOP 09 by ráda, aby kvalifikovaní lékaři pobírali trojnásobek průměrné české mzdy. V programu se ale nezmiňuje o tom, jak by chtěla více peněz pro lékaře zajistit.
TOP 09 chce oproti ČSSD zavést možnost dobrovolného připojištění na nadstandardní nezdravotnické služby spojené s hospitalizací, na zdravotnický materiál nebo výkony, které jsou mimo definovaný nárok. Od finanční spoluúčasti pacientů si strana slibuje, že se tím efektivně omezí „šedá ekonomika“ v českém zdravotnictví.
O „individuálním zdravotním pojištění na míru“ mluví i ODS, která chce pacientům zajistit možnost volby, „včetně volby nákladnější metody či materiálu nebo konkrétního zdravotnického pracovníka“. Pacient si podle představ ODS doplatí pouze rozdíl oproti plně hrazené péči.
Strany spojuje i téma digitalizace zdravotnictví. ANO, TOP 09, ČSSD, STAN nebo ODS mluví o tom, že je potřeba zajistit pacientům online přístup k jejich záznamům.
To program KDU-ČSL v oblasti zdravotnictví je poměrně krátký. Pouze ve dvou bodech uvádí, že se zaměří na zlepšení péče v menších městech a obcích, které trápí zejména nedostatek lékařů a sester. Zadruhé chtějí lidovci podpořit kvalitnější hospicovou péči a péči o nevyléčitelně nemocné pacienty. V tom se lidovci shodují se Starosty, se kterými měli původně kandidovat do voleb v koalici, i s TOP 09, ČSSD nebo ODS.
Z programu občanských demokratů zase vyplývá, že chtějí, aby si provozovatelé restaurací mohli svobodně zvolit, zda budou kuřácké, či nekuřácké. Piráti volají po regulované legalizaci konopí pro léčbu i rekreační užívání, podobný názor zastávají také Zelení.