Agent cizího státu soudcem Ústavního soudu?
Český zákon o státním zastupitelství se údajně řeší na americké ambasádě, jak napsalo Echo24.cz. Styky některých představitelů justice s cizími ambasádami by si však zasluhovaly delší zmínku.
Čtenář si vybaví aféru Cablegate – nenápadný úředníček Bradley Manning zkopíroval a vynesl statisíce kabelogramů mezi velvyslanectvími USA v různých zemích a americkým state departmentem za období několika let. Část depeší pochází z pražské ambasády a popisuje, co různé české osobnosti říkaly v důvěrných rozhovorech pracovníkům velvyslanectví.
Není přitom důvod se nad činností americké ambasády pohoršovat. Každý stát si platí diplomatický personál právě proto, aby opatřoval informace o dění v hostitelské zemi, ať už oficiálního, nebo neoficiálního charakteru. Pokud přitom nezískávají informace podplácením nebo nepřekračují jistou mez zasahování do vnitřních záležitostí hostitelské země, nemůže jim český stát nic vyčítat.
Druhou otázkou však je chování představitelů českých úřadů, kteří soukromě navštěvují cizí ambasádu a předávají tam neveřejné informace, které se dozvěděli z titulu své funkce. Hranice mezi přátelským rozhovorem s úředníky země, se kterou máme dobré vztahy, a neloajalitou ke svému státu je obtížně definovatelná a dá se snadno překročit, zejména pokud si dotyčný chce stěžovat na ústrky a získat podporu od „přátel“. Trénovaný diplomatický personál samozřejmě bude takovéto ulevování si nenápadně podporovat, ale jak již bylo řečeno, od nich se to očekává a nelze jim to dávat k tíži.
Zajímavý je například „kabel“ ze dne 1. 9. 2005 s názvem „CZECH CORRUPTION FIGHTER UNDER ATTACK BY JUSTICE MINISTER“. Popisují se v něm pikantní drby z prostředí české justice a depeše začíná slovy:
„1. SUMMARY. (C) In the midst of a very public battle between Justice Minister Pavel Nemec and the Supreme State Prosecutor (Attorney General) Marie Benesova, Benesova‘s number two, Deputy Attorney General Jaroslav Fenyk, contacted the Embassy to air grievances and his version of events. Fenyk provided documents, many internal, that he claims show the Justice Minister has exercised a rarely used power to overturn verdicts, suspend sentences, and interfere in personnel assignments. Fenyk was not able to say specifically why […]“
Tehdejší náměstek nejvyšší státní zástupkyně Jaroslav Fenyk kontaktoval ambasádu, aby vyjádřil své „grievances“ (křivdy, stížnosti, rozhořčení, zlost). Přitom poskytl ambasádě cizího státu dokumenty, mnohé z nich interní (=interní z rezortu spravedlnosti) atd.
Předpokládáme-li, že jsou telegramy pravdivé (a nemáme důvod se domnívat, že úředníci amerického velvyslanectví v Praze lhali svým nadřízeným ve Foggy Bottom), pak významný český úředník vynesl citlivé interní materiály a předal je cizím diplomatům. Z podobných důvodů dnes Bradley Manning, nově Chelsea Manning, bručí v americké base. Dotyčný významný úředník od té doby povýšil a je dokonce soudcem Ústavního soudu.
Citlivější osoby by si mohly myslet, že úředník donášející interní materiály vlastní země cizí ambasádě je agentem cizího státu. Je úplně jedno, zda to dělá pro peníze, z přesvědčení nebo v rámci boje uvnitř rezortu justice, ale je agentem cizího státu.
Nebudeme se zde pouštět do slovíčkaření a říkat, že Jaroslav Fenyk je agent cizího státu nebo není agent cizího státu. Zůstaňme u holého faktu, že podle zveřejněné interní korespondence cizí ambasády jim nynější ústavní soudce Fenyk donesl interní materiály z českých úřadů.
A teď je na místě se zeptat, zdali je vhodné, aby osoba donášející v souvislosti se svými „křivdami“ interní materiály cizí ambasádě byla soudcem Ústavního soudu?
Jak se to spojuje s morálními požadavky na soudce? Měl k vynášení interních materiálů souhlas odpovědných osob, nebo tím porušil své tehdejší úřední povinnosti? Pokud porušil své povinnosti, má dělat soudce? Dělal to jen tehdy v pozici náměstka NSZ?
Aktuálního dění kolem novely zákona o státním zastupitelství se to samozřejmě týká také. Nedá totiž mnoho práce vygooglit si, které mediální hvězdy ze státního zastupitelství mají nadstandardně dobré vztahy s americkou ambasádou. Zdá se tedy, že zpravodajské pokrytí českého státního zastupitelství patří k dlouhodobým úkolům amerických diplomatů v Praze.