Pelikánův strašák. Státní zástupce už řeší i americká ambasáda
Kdo pohlídá protikorupční speciál?
Zákon, který pomohl k pádu bývalé ministryně spravedlnosti Heleny Válkové, straší i jejího nástupce Roberta Pelikána (oba za ANO). Ten nový zákon o státním zastupitelství už několikrát odkládal, stále se navíc nevypořádal s kritikou, která na normu dopadá. Ministr teď přesvědčuje nespokojené koaliční partnery z ČSSD. A návrh už se řeší i na americké ambasádě s velvyslancem Andrew Schapirem.
Ten příběh je stále stejný: ministr spravedlnosti připravuje nový zákon o státním zastupitelství, sklidí za něj kritiku ze všech stran a předložení zákona raději odloží. Opakovaně se to stalo už ministryni Válkové, která měla normu původně předkládat loni v září. A další odklady přišly s jejím nástupcem Robertem Pelikánem.
Pelikán chtěl původně s návrhem předstoupit před kolegy už letos na jaře. Po všeobecné kritice ale ustoupil a další verze měla připutovat do vlády do konce června. Ani to se ale nepodařilo a novým termínem byl srpen. Na konci září se na nový zákon o státním zastupitelství stále čeká. A ministr už raději ani nechce odhadovat, kdy se mu ho podaří dotáhnout.
Co tedy zákon tak zásadně zdrželo? „Vyjednávání se sociální demokracií. Chceme jít na vládu s materiálem, který bude mít plnou podporu. Myslím, že už se chystáme k závěru,“ řekl v úterý ministr Pelikán online deníku ECHO24.cz.
Za zatím poslední verzi návrhu to schytal od soudců, obhájců, opozice i koaličních poslanců. Jediní, komu návrh vyhovoval, byli státní zástupci. Pelikán nechce vzhledem k probíhajícímu vyjednávání prozradit, jak moc plánuje z původní verze ustoupit. Podle informací ECHO24.cz ale v současné době jedná o změnách přímo s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Ne všichni justiční experti ČSSD ale dostali od Pelikána prostor pro vypořádání připomínek. Velkou kritičkou zákona tak zůstává například někdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešová.
‚Proč se nám cizí mocnost plete do legislativy?‘
„Já o tom vyjednávání o zákonu nic nevím. Viděli jsme se teď s panem ministrem, ale o státním zastupitelství nepadlo ani slovo. Je to asi tabu,“ dává tušit Benešová, že i následná debata ve sněmovně bude dost živá: „Hlavně že se ten návrh debatuje s americkou ambasádou. Co se nám cizí mocnost plete do naší legislativy?“
Benešová narážela na úterní schůzku na americké ambasádě, kam si velvyslanec Andrew Schapiro pozval několik členů ústavně-právního výboru sněmovny. Za každou stranu někoho – vyjma komunistů. Za ČSSD byl na setkání šéf výboru Jeroným Tejc. „Byla to spíše neformální debata s velvyslancem, mluvili jsme o fungování české a americké justice. Řeč přišla i na zákon o stáním zastupitelství, ale o tom se hovořilo spíše okrajově,“ popisuje.
Ministr Pelikán představil novou podobu zákona o státním zastupitelství koncem března. Tehdy o zákonu tvrdil, že by měl nastartovat novou éru veřejné žaloby. Návrh počítá s koncem vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci, vytvořit chce naopak úplně nový protikorupční speciál, který by se zabýval velkými hospodářskými kauzami. Nový zákon má také podle resortu výrazně posílit odpovědnost státních zástupců a omezit možnost resortu vstupovat do živých kauz a získávat z nich informace.
Proti návrhu se v minulých měsících stavěli nejen politici napříč spektrem, ale například i soudci či obhájci. Hlavní kritika mířila na nebezpečí koncentrace moci v rukou Nejvyššího státního zástupce nebo na širokou působnost a chybějící kontrolu u protikorupčního speciálu. Oponenti také varují, že státní zástupci zůstanou i přes sliby resortu nadále neodpovědní. Například za podávání zjevně nesmyslných žalob.
Důležitější než názor ambasády samozřejmě bude mínění ministrů. Ty se teď snaží Robert Pelikán pro zákon získat. Proto také už zapracovává některé změny. Začátkem léta hlavní kritika cílila na koncentraci moci v rukou Nejvyššího státního zástupce nebo na absenci dohledu nad zřizovaným protikorupčním speciálem.
Kdo pohlídá speciál? Shoda stále není
Podle současných dohod by se původně poměrně široká působnost protikorupčního speciálu výrazně zúžila a státní zástupci by také nemohli účelově postupovat kauzy k jednotlivým soudům. Shoda naopak stále není nad tím, kdo a jestli vůbec bude protikorupční speciál hlídat.
I když se jednání pohnula, zákon, který koalice po svém vzniku označovala za jednu ze svých priorit, se na vládu dostane nejdříve v říjnu či listopadu. Je tak otázka, jestli je vůbec možné, aby začal platit v původně plánovaném termínu – tedy od 1. ledna 2017.